Kādas fiziskās aktivitātes piemērotas pieaugušam cilvēkam ziemā?

Fiziskas aktivitātes svaigā gaisā ir labākais veids, lai pēc nogurdinošas darba dienas atslābinātos. Tas palīdz mazināt stresu, uzlabo koncentrēšanās spējas, atmiņu, radošo domāšanu, bet svarīgākais – uzlabo miega kvalitāti. Regulāri nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, tās labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu. 

Ja šogad apņēmāties vairāk laika veltīt veselības uzlabošanai svaigā gaisā, atcerieties, ka, uzsākot to darīt regulāri, sākumā pietiek ar 20–30 minūšu ilgām fiziskajām aktivitātēm dienā. Vismaz 150 minūšu ilga aerobā slodze nedēļā ir nepieciešama ikvienam, sākot no pilngadības sasniegšanas līdz pat seniora vecumam. Kādas fiziskās aktivitātes aizņemtam cilvēkam izvēlēties ziemā?

Regulāras ikdienas pastaigas 
Vienkāršākais stresa mazināšanas veids ir pastaigas. Lai arī pēc darba dienas gribas palīst zem silta pleda, labāk tomēr saģērbties atbilstoši laika apstākļiem un doties baudīt dabas skaistumu, aizmirstot par darba pienākumiem. Brīvdienās, kad spīd saule, tas ir arī D vitamīna uzņemšanas veids. 

Skriešana
Šī fiziskā aktivitāte ir baudāma arī ziemā, īpaši, ja tā notiek patīkamā kompānijā. Tiem, kuri vēlas pamēģināt skriešanu ziemā, jāatceras, ka aukstajā laikā ķermenis sasilst lēnām, tāpēc iesākumā vajadzētu iet raitā solī un tikai tad pāriet uz lēnu skriešanu, pakāpeniski palielinot skrējiena intensitāti. Ja tomēr baidāties skriet, lai negūtu traumas, iesākām pamēģināt slēpošanu.

Slēpošana 
Vēl viena nodarbe, kas palīdz izkustināt visu ķermeni, ir slēpošana. Tiek vingrināta un atbrīvota gan plecu zona un sprands, kā arī kāju muskuļi un mugurkauls. Ja tuvumā ir slēpošanas trase, kurā iespējams iznomāt slēpes, atcerieties bērnību un pamēģiniet paslēpot. Ja šī fiziskā nodarbe iepatīkas, tad jādomā par distanču slēpju iegādi, lai slēpot varētu jebkurā izvēlētajā vietā un laikā. Tie, kuri kaut reizi ir izmēģinājuši kalnu slēpošanu, zina, ka tas ir neaizmirstams piedzīvojums. 

Ziemai pagriežoties uz pavasara pusi, saulīte arvien vairāk mudināt mudina doties slēpot. Protams, nepieciešams slēpošanai vajadzīgais ekipējums. Tas ir piemērots apģērbs un apavi, kā arī pareizais slēpju veids. Slēpošanai piemērotu apģērbu un aksesuārus, kā arī distanču vai kalnu slēpes gan sievietēm, gan vīriešiem atradīsiet interneta veikalā 220.lv.

Slidošana 
Lieliska fiziskā aktivitāte ir arī slidošana. Ja tuvumā ir aizsalis dīķis, tas noteikti jāizmanto. 

Vizināšanās no kalna
Neatņemama ziemas prieku aktivitāte ģimenēm, kurās aug bērni, ir vizināšanās no kalna. Tomēr ne visi zina, ka tas ir tikpat noderīgs kā aerobikas treniņš. Braukšana no kalna nodarbina vairākas muskuļu grupas, taču kāpšana kalnā ir vislielākais ieguvums ķermenim, jo tiek trenēti kāju muskuļi. Tas ir arī prieks, adrenalīns, ko sniedz slidināšanās ar piepūšamo sniega kameru, un patīkams nogurums, kas sekmē labu miegu.

Pirms došanās uz kalnu der padomāt par vizināšanās inventāra izvēli, ko nosaka bērnu vecums. Mazākiem bērniem var pietikt ar slidināšanās paliktņiem vai ragaviņām, bet lielākie bērni tomēr izvēlēsies piepūšamās ragavas vai sniega kameras. 

Sniega tīrīšana 
Fiziska aktivitāte, kas apvieno gan vides sakopšanu, gan ikdienā nepieciešamo roku un muguras treniņu, ir sniega tīrīšana. Šai aktivitātei nepieciešamais ekipējums ir: tikai piemērots apģērbs un divi iespējamie “trenažieri” – laba sniega lāpsta un slota.

Piemērota apģērba izvēle
Laika apstākļi nosaka arī apģērba izvēli, tādēļ fiziskajām aktivitātēm ziemā jāsagādā piemērots vairāku slāņu apģērbs. Izvēloties elpojoša materiāla termoveļu kā pirmo slāni, tiks izvadīti ķermeņa radītie sviedri. Nākamajam apģērba slānim ir jābūt siltam, vislabāk vilnas jakai vai džemperim. Izvēloties trešā slāņa apģērbu, noteikti pievērsiet uzmanību tā materiālam un tam, cik izturīgs tas ir pret vēju un mitrumu. 

Tāpat nedrīkst aizmirst par šalli, cepuri un cimdiem. Izvēloties apavus, ieteicams izvēlēties zābakus ar biezu zoli un pretslīdes aizsardzību. 

Drošība fizisko aktivitāšu laikā ir ļoti svarīga, tādēļ, izvēloties ekstrēmākas izklaides, nedrīkst aizmirst iegādāties slēpošanas ķiveres. Izvēloties galvas izmēram piemērotu ķiveri, pasargāsiet gan sevi, gan sev tuvos cilvēkus no traumām. 

Lai kādu fizisko aktivitāti izvēlaties, saules radītais žilbinošais baltā sniega efekts bieži vien liek aizmiegt acis vai pagriezties ar muguru pret sauli. Iegādājoties slēpošanas brilles, varēsiet droši doties pretī saulītei!

Interneta veikalā 220.lv atradīsiet visu nepieciešamo fizisko aktivitāšu baudīšanai ziemā. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu