Banner 980x90

Kā pareizi sagatavoties tehniskajai apskatei

Katra auto īpašnieka pienākums ir regulāri iziet auto tehnisko apskati. Šī procesa mērķis ir pārliecināties, ka transportlīdzeklis atbilst drošības un vides aizsardzības prasībām. Lai izvairītos no nevajadzīgiem sarežģījumiem un nodrošinātu, ka jūsu automašīna tehnisko apskati iziet bez aizrādījumiem, svarīgi tai pienācīgi sagatavoties. Šajā rakstā apskatīsim, kā pareizi sagatavoties tehniskajai apskatei, pievēršoties, piemēram, tam, ko nozīmē auto paneļa simboli, un citām detaļām. 

Auto paneļa simboli – kas jāņem vērā?

Pirms jūsu automašīna tiek vesta uz tehnisko apskati, ir būtiski pievērst uzmanību auto paneļa simboliem. Šie simboli ir īpaši izstrādāti, lai sniegtu ātru un skaidru informāciju par automašīnas stāvokli un iespējamām problēmām. Lai nodrošinātu, ka jūsu auto ir gatavs apskatei, pārliecinieties, ka neviens no brīdinājuma simboliem neziņo par kādām nopietnām problēmām, un veiciet nepieciešamās darbības, ja tiek konstatētas kādas nepilnības.

  1. Eļļas spiediena brīdinājuma signāls: eļļas kannas simbola iedegšanās sarkanā krāsā var liecināt par nepietiekamu motora eļļas līmeni un to, ka dzinēja eļļošanas efektivitāte ir zema vai pat zudusi pilnībā. Ja, uzpildot motora eļļu līdz normai, konkrētais brīdinājuma signāls turpina degt, pastāv iespēja, ka ir radusies motoreļļas noplūde – tad nekas cits neatliek, kā vērsties autoservisā, jo automašīnu lietot ierastajā režīmā vairs nav droši. Iespējams, radušās problēmas ar eļļas spiediena sensoru. Jebkurā gadījumā zems eļļas līmenis vai zems eļļas spiediens var nopietni kaitēt iekšējiem motora komponentiem.
  2. Dzinēja temperatūras brīdinājums: sarkans temperatūras stabiņš ir brīdinājums, ka dzinēja temperatūra ir pārsniegusi normas rādītājus un norāda uz iespējamu dzinēja pārkaršanu. Nekavējoties jāpārbauda dzesēšanas šķidruma līmenis un ventilatora darbība. Pārbaudiet, vai nav notikusi dzesēšanas šķidruma noplūde.
  3. Akumulatora uzlādes brīdinājums: ja redzat iedegamies akumulatora simbolu, tas var nozīmēt, ka akumulatora uzlāde ir nepietiekama vai uzlāde nenotiek pareizi. Tas var būt saistīts ar alternatora bojājumiem vai akumulatora problēmām. Iespējams, akumulators ir savu laiku nokalpojis un ir laiks to nomainīt.
  4. Bremžu sistēmas brīdinājums: bremžu brīdinājuma lampiņa vadības panelī parasti tiek attēlota ar sarkanu izsaukuma zīmi aplī vai iekavās. Šī simbola iedegšanās brīdina par bremžu sistēmas problēmām, piemēram, par zemu bremžu šķidruma līmeni vai gaisa klātbūtni sistēmā. Iedegoties šim simbolam, nekavējoties jāpārbauda bremžu šķidruma līmenis – ja tas ir zems, uzpildiet šķidrumu līdz vajadzīgajam līmenim. Ja pēc uzpildes veikšanas joprojām indikators deg, jāvēršas pie profesionāļiem, lai veiktu diagnostiku un veiktu nepieciešamos remontdarbus vai detaļu nomaiņu. Ar iedegtu bremžu sistēmas brīdinājumu tālāk braukt ir bīstami!

Pirms tehniskās apskates veiciet nepieciešamās apkopes, lai nodrošinātu, ka neviens no brīdinājuma simboliem nedeg un jūsu automašīna ir tehniskā kārtībā. Tādējādi jūs samazināsiet risku, ka auto tehnisko apskati neizies, kā arī garantēsiet drošību sev un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Tehniskā stāvokļa pārbaude

Lai tehniskās apskates apmeklējums būtu izdevies un veiksmīgs jau ar pirmo piegājienu, pirms došanās uz apskati ir jāpārliecinās par vairākiem svarīgiem transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa aspektiem. Precīza šo lietu pārbaude palīdzēs izvairīties no iespējamām problēmām (un piezīmēm) tehniskās apskates laikā.

  1. Riepu stāvoklis un spiediens: pirmkārt, pārbaudiet riepu protektora dziļumu – tas nedrīkst būt mazāks par likumā noteikto minimumu, kas Latvijā ir 1,6 mm vasaras riepām un 4mm ziemas riepām. Tāpat ir svarīgi pārliecināties, ka riepu spiediens atbilst ražotāja ieteiktajam līmenim. Nekorekts spiediens var ietekmēt automašīnas vadāmību un palielināt degvielas patēriņu.
  2. Bremžu sistēma: pārbaudiet, vai bremžu kluči un diski nav pārmērīgi nodiluši. Nepieciešamības gadījumā tos vajadzētu nomainīt. Arī bremžu šķidruma līmenim jābūt pietiekamam, un tas jāpapildina, ja tas ir zemāks par normu.
  3. Lukturi un signāli: visiem gaismas ķermeņiem jāstrādā nevainojami. Pārbaudiet tuvās un tālās gaismas, bremžu gaismas, miglas lukturus, pagriezienu signālus un avārijas gaismas. Bojātas spuldzes vai elektronikas traucējumi ir jānovērš pirms došanās uz tehnisko apskati.

Vizuāla automašīnas pārbaude

Pirms automašīnas nodošanas tehniskajai apskatei, ir svarīgi veikt rūpīgu tās vizuālo pārbaudi. Tā ir iespēja agrīnā stadijā atklāt un novērst jebkādas problēmas, kas varētu negatīvi ietekmēt tehniskās apskates rezultātus, kā arī automašīnas drošību.

  1. Virsbūves stāvoklis: pārbaudiet automašīnas virsbūvi, pievērsiet uzmanību, vai nav redzama rūsa. Pievērsiet uzmanību lielākiem un mazākiem defektiem, kā arī jebkādām deformācijām. Šādi defekti var ietekmēt automašīnas strukturālo drošību, ne tikai automašīnas estētisko pusi. Bojājumi, piemēram, dziļas skrambas vai lielāki rūsas skarti laukumi, prasa profesionālu remontu.
  2. Logu un spoguļu stāvoklis: nodrošiniet, ka visi logi un spoguļi ir tīri un bez plaisām. Plaisas vai skrāpējumi vējstiklā var traucēt redzamību – tie ir defekti, kas ir jānovērš pirms tehniskās apskates.
  3. Salona tīrība un aprīkojums: lai gan tīrība tieši neietekmē tehniskās apskates iznākumu, bojāti salona elementi, piemēram, saplēsti sēdekļu apvalki vai bojātas drošības jostas, var būt pavisam reāls drošības risks. Pārliecinieties, ka viss automašīnas salonā esošais drošības aprīkojums, tostarp drošības jostas un galvas balsti, ir vietā un ir funkcionāli.
  4. Apgaismojuma pārbaude: pārbaudiet, vai apgaismojuma iekārtas un to stiprinājumi nav bojāti. Nodrošiniet, ka visi lukturi un signāli ir labā darba kārtībā un tiem nav plaisu vai citu bojājumu, kas varētu traucēt to darbību.

Tehnisko šķidrumu līmeņa pārbaude

Lai nodrošinātu veiksmīgu tehnisko apskati, ir svarīgi pārbaudīt, vai visi tehniskie šķidrumi ir pietiekamā daudzumā un ir atjaunoti atbilstoši automašīnas ražotāja norādījumiem. Atcerieties pārbaudīt:

  1. Motora eļļu: pārbaudiet eļļas līmeni, izmantojot eļļas mērstieni. Nepieciešamības gadījumā pievienojiet eļļu, lai sasniegtu ieteicamo līmeni. Pārliecinieties, ka eļļa nav pārāk veca un ka tā tiek regulāri nomainīta saskaņā ar ražotāja ieteikto apkopes grafiku.
  2. Dzesēšanas šķidrumu: pārliecinieties, ka dzesēšanas sistēmas šķidruma līmenis ir pietiekams. Nepieciešamības gadījumā papildiniet dzesēšanas šķidrumu.
  3. Bremžu šķidrumu: pārbaudiet bremžu šķidruma līmeni un kvalitāti. Ja šķidrums ir kļuvis tumšs vai tā uzpildes līmenis ir zem minimālās atzīmes, tas jānomaina vai jāpapildina.
  4. Stūres pastiprinātāja šķidrumu: pārbaudiet stūres pastiprinātāja šķidruma līmeni un vajadzības gadījumā to uzpildiet.

Rūpes par auto ir rūpes par savu un citu drošību

Pēc tam, kad esat veicis visas nepieciešamās pārbaudes, varat doties uz tehnisko apskati. Ir svarīgi atcerēties, ka neizieta tehniskā apskate var radīt papildu izdevumus un neērtības – apskate būs jāiziet atkārtoti, ja vēlaties lietot savu auto satiksmē.

Automobiļa uzturēšana tehniskā kārtībā ikdienā ir būtisks aspekts, kas ne tikai samazinās stresu pirms tehniskās apskates, bet arī nodrošinās drošību jums un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Ikdienas apkope un regulāra automašīnas pārbaude palīdz identificēt un novērst problēmas agrīnā stadijā, izvairoties no lielākiem remontiem nākotnē.

Atcerieties, ka sagatavošanās tehniskajai apskatei sākas ar katru braucienu un rūpes par savu auto ir rūpes par savu un līdzcilvēku drošību. Rūpes par auto ikdienā un regulāra tā apkope padarīs tehnisko apskati par vienkāršu procedūru, kas tiek izieta bez liekām problēmām un īpašas gatavošanās.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)