Vidzemes slimnīcā izmeklējumus veic ar visjaunākās paaudzes endoskopijas video iekārtu
Kopš jūlija sākuma Vidzemes slimnīcā Valmierā pieejams izmeklējums ar modernāko visjaunākās paaudzes endoskopijas video iekārtu pasaulē Olympus EVIS EXERA III, pilsētas informācijas portāls Valmiera24.lv uzzināja Vidzemes slimnīcā.Ko tas nozīmē pacientam?
Ārste gastroenteroloģe endoskopiste Rita Baurovska, kas strādā ar jauno iekārtu, atzīst, ka pacients var nesajust atšķirību – viņu izmeklē ar jauno vai veco endoskopu. Toties starpību novērtē speciālists, jo Olympus EVIS EXERA III nav vienkārši jaunāks un uzlabots vecā parauga modelis. Būtiski – tas nodrošina unikālas, vēl nebijušas diagnostikas iespējas, kam ir svarīga nozīme gremošanas trakta slimību un jaunveidojumu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā.
Kādi ir svarīgākie jauninājumi?
Speciālais gaismas filtrs gļotādas apskatei ļauj atšķirt patoloģiskus audus no normāliem jau pašā slimības sākumā; pateicoties 170° platleņķa redzeslaukam, vieglāk noteikt gļotādas izmaiņas un tādējādi precīzāk noteikt diagnozi; var iegūt augstas izšķirtspējas digitālus attēlus, kas ļauj novērtēt visniecīgākās izmaiņas gļotādas struktūrā; ja nepieciešams pamatīgāk izvērtēt kādu konkrētu vietu, izmeklējuma laikā attēlus var vairākkārt palielināt – līdz pat šūnu līmenim; būtiski uzlabotā iekārtas vadības sistēma atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam; dotas ļoti plašas attēlu dokumentēšanas un salīdzināšanas iespējas.
Kādus izmeklējumus iespējams veikt ar jauno endoskopu?
Augšējās endoskopijas jeb gastroskopijas, kad ārsts caur pacienta muti gremošanas sistēmā ievada optisku ierīci – lokanu caurulīti. Tās galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu.
Šo izmeklējumu ārsts nozīmē, ja pacients sūdzas par rīšanas traucējumiem, par sāpēm un dedzināšanas sajūtu kuņģa apvidū, skābām atraugām, vēdera uzpūšanos, smaguma sajūtu kuņģī, svešķermeni (vai tikai aizdomām par to) kuņģa zarnu traktā, polipiem, asiņošanu no gremošanas sistēmas un citiem gremošanas sistēmas traucējumiem.
Augšējā endoskopija ir vienīgā metode gremošanas orgānu izmeklēšanā un ārstēšanā, ar kuras palīdzību var izmeklēt barības vadu, kuņģi un divpadsmitpirkstu zarnu no iekšpuses un veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības (paņemt gļotādas paraugus tālākai mikroskopiskai izpētei, izgriezt polipus, apturēt asiņošanu, ievadīt medikamentus, izņemt svešķermeņus – norītu pogu vai šašlika gabalu u.c.).
Tāpat augšējā endoskopija ir arī visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas iekaisumu, čūlu un audzēju diagnostikai un ārstēšanai.
Izmeklējuma norise
Gastroskopijas veic bez narkozes vai – pēc pacienta vēlēšanās kā maksas pakalpojumu – narkozē anesteziologa uzraudzībā.
Kā pacientam sagatavoties izmeklējumam?
Lai augšējā endoskopija būtu pilnvērtīga, vismaz astoņas stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ne ēst, ne dzer, ne lietot medikamentus, ne smēķēt.
Apakšējā endoskopija jeb kolonoskopija nozīmē resnās zarnas izmeklēšanu. Ārsts to izraksta pacientiem, kuriem ir vēdera izejas traucējumi, vēdera izeja ar asins piejaukumu, pastāvīga vēdera pūšanās, sāpes vēdera dobuma lejas daļā. Ar kolonoskopiju diagnosticē hemoroīdus, polipus, izvērtē riska faktorus zarnu audzēju attīstībai u.c.
Lai atvieglotu izmeklējuma norisi gan ārstam, gan pacientam, jaunajam kolonoskopam ir būtiski uzlabota endoskopa ievadāmā daļa. Endoskopa optisko ierīču augstā izšķirtspēja un vadīšanas tehnoloģiju uzlabojumi palīdz ārstam kvalitatīvi novērtēt resnās un taisnās zarnas gļotādu, un praktiski nepieļauj iespēju palaist garām jelkādas patoloģiskas izmaiņas. Arī kolonoskopijas laikā var veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības – paņemt gļotādas paraugus analīzēm, likvidēt polipus, apturēt asiņošanu u.c.
Izmeklējuma norise
Kolonoskopijas veic narkozē anesteziologa uzraudzībā.
Kā pacientam sagatavoties izmeklējumam?
Lai izmeklējums būtu veiksmīgs un informatīvs, nepieciešama speciāla zarnu sagatavošana, kas izdarāma mājas apstākļos:
1.1.diena – vieglas brokastis un pusdienas. Turpmākajā dienas daļā izdzert 3 litrus šķidruma (tēja, ūdens)
2.2.diena – turpina neēst. Izdzer ~ 1 litru šķidruma (tēja, ūdens). No plkst.12.00 līdz plkst.18.00 dzer šķīdumu, kas pagatavots no 3 paciņām "Fortrans", kas izšķīdināts 3 litros ūdens (katru paciņu šķīdina uz 1 litru ūdens). Šķīdumam var pievienot 1 citrona sulu.
3.3.diena – izmeklējuma diena. No rīta drīkst dzert ūdeni bez gāzes.
Pieteikšanās uz izmeklējumu – Vidzemes slimnīcas Ambulatorās nodaļas reģistratūrā, tālr. 64202601, 64202603, elektroniski: www.vidzemesslimnica/e-pieraksts Uz sarakstu