Banner 980x90

Strautiņš: Šogad apstrādes rūpniecības pieaugums būs līdzīgs pērn sasniegtajam

Foto: Pilseta24.lv
Foto: Pilseta24.lv

Spriežot pēc novembra datiem, 2015.gadā kopumā apstrādes rūpniecība būs augusi par aptuveni 4%, bet šogad tās pieaugums būs līdzīgs pērn sasniegtajam, norāda "DNB bankas" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

"Novembris apstrādes rūpniecībā bija visnotaļ mierīgs mēnesis, runājot par kopējo rezultātu. Apakšnozaru sniegumu pavisam īsi var rezumēt šādi - izcilnieki turpina izcelties, bet nīkuļi turpina nīkuļot. Ar labiem rezultātiem visu šo gadu priecēja elektronika, koksnes izstrādājumu un mēbeļu ražošana, novembra dati skaidri iezīmē to ambīciju līmeņa turpmāku celšanu. Turpretim daļa pārtikas apakšnozaru acīmredzami turpina cīnīties ar Krievijas ekonomiskās krīzes un eksporta ierobežojumu sekām," skaidro Strautiņš.

Apstrādes rūpniecības attīstības sižeta galvenās līnijas joprojām noteiks pārtika, koksne, metāli un mašīnas, kas veido ap divām trešdaļām no kopējās izlaides, prognozē Strautiņš, piebilstot, ka pirmajām divām perspektīvas ir mēreni labas. Kokapstrāde šobrīd darbojas tuvu savu spēju robežai, bet šo robežu nedaudz pārbīdīs investīciju projekti, galvenokārt augstākas pievienotās vērtības produktu ražošanā.

"Pārtikas pārstrādei noteicošā turpretim būs tirgu atrašana jau esošajām ražotnēm un produktiem. Zivju pārstrādei izlaide, visdrīzāk, kopumā vēl saruks arī nākamgad, bet piena pārstrāde nākamgad var pamatoti cerēt uz diezgan strauju pieaugumu. Gaļas, augļu un dārzeņu pārstrādātāju, kā arī dažādu saldumu ražotāju ienākumus vairos vietējās pirktspējas palielināšanās. Sagaidu, ka pārtikas un kokapstrādes izlaide šogad augs apmēram par 4%, kas būtu tuvu gaidāmajam rūpniecības kopējam attīstības tempam," skaidro Strautiņš.

Mašīnbūvei pagājušais gads nebija spožs, bet tā ir diezgan veiksmīgi tikusi galā ar šai nozaru grupai svarīgā Krievijas tirgus vājumu, izlaidei saglabājoties apmēram 2015.gada līmenī, informē Strautiņš, norādot, ka tas ļauj uz nākotni raudzīties paļāvīgi.

"Turpretim par metāla ražošanas nākotni nenoteiktība turpinās, nozares daļa pievienotajā vērtībā ir ļoti plāna, bet apgrozījuma un izlaides datus tā ietekmēt var būtiski. Metālapstrādē ražošana 2015.gadā nedaudz samazinājās, ko ir pagrūti izskaidrot ar tirgus situācijas izmaiņām - vai nu tā bija neveiksmīga sakritība, vai arī signāls par dziļākām problēmām nozarē. Metālapstrādes un mašīnbūves izredzes 2016.gadā tātad ir daudz nenoteiktākas, bet, visdrīzāk, izaugsmes temps kopumā būs nedaudz lēnāks nekā divās pirmajās nozarēs," skaidro Strautiņš.

Viņš norāda, ka vairākās mazākajās nozarēs var gaidīt straujāku pieauguma tempu, bet citviet ir iespējami kritumi. "Aizvadītos divus gadus fantastiski auga elektronika, temps pamazām bremzējas, bet tai ir cerības arī šogad būt izaugsmes līderei ar vismaz padsmitos procentu mērāmu kāpumu. 2015.gadā farmācijas izlaides pieaugums bija stipri "remdens", bet, ja pirms gada jautātu, vai tā vispār spēj augt pie šādām izmaiņām tai joprojām svarīgajā Krievijas tirgū, jebkādi pozitīvi skaitļi liecinātu par ļoti lielu drosmi. Aizvadītais gads tātad apliecina, ka nozare ir strukturāli spēcīga un tās "normālais" pieauguma temps varētu būt ap 10%," saka Strautiņš.

"Pateicoties investīcijām, labi laiki gaidāmi arī poligrāfijā un plastmasas izstrādājumu ražošanā. Nozares pārstrukturēšanās uz augstākas pievienotās vērtības produktiem varētu palīdzēt iziet no recesijas vieglajai rūpniecībai, vismaz ir pamatotas cerības. Nekāda svētku uguņošana te nav paredzēta, bet pat nelielam pieaugumam būtu labvēlīga ietekme uz rūpniecības kopējiem rādītājiem, salīdzinot ar 2015.gadu. Ir arī nozares, kurās gada kopējais rezultāts varētu būt ar mīnusa zīmi. Sarežģījumi ēku celtniecībā joprojām ietekmēs vietējo pieprasījumu pēc nemetāliskajiem minerāliem, ko tikai daļēji kompensēs būvmateriālu eksports, kā arī stikla šķiedras ražošanas attīstība," piebilst Strautiņš.

Kā ziņots, pagājušā gada novembrī salīdzinājumā ar oktobri rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,2%, bet, salīdzinot ar 2014.gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Tai skaitā apstrādes rūpniecībā kāpums par 0,7% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 1,1%, bet samazinājums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 7,8%.

Salīdzinot ar 2014.gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,3%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā par 3,8% un elektroenerģijas un gāzes apgādē par 7,6%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija samazinājums par 8,5%.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)