Banner 980x90

Stiprinās augstskolu spēju nodrošināt Latvijas tautsaimniecības un sabiedrības attīstības vajadzībām atbilstošu izglītības kvalitāti

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Latvijas augstskolas piedalīsies augstākās izglītības pārvaldības projektā, kura mērķis ir stiprināt augstskolu spēju nodrošināt Latvijas tautsaimniecības un sabiedrības attīstības vajadzībām atbilstošu izglītības kvalitāti, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Inta Stīpniece.

Līdz ar to IZM šodien ar Starptautisko Rekonstrukcijas un attīstības banku (Pasaules Banku) parakstīja līgumu par sadarbību šajā augstākās izglītības pārvaldības pilnveides un modernizācijas projektā.

Projekts noritēs līdz 2018.gada 30.jūnijam divos posmos. Pirmajā no tiem akcentēts tiks augstskolu iekšējās pārvaldības un finansēšanas izvērtējums, īstenojot specifisko atbalsta mērķi - nodrošināt labāku pārvaldību augstākās izglītības institūcijās. Rezultātā eksperti sagatavos secinājumus un rekomendējamos modeļus Latvijas augstākās izglītības institūcijām, lai stiprinātu augstskolu pārvaldību, finanšu autonomiju, stratēģisko specializāciju, kā arī finanšu stabilitāti un sadarbību ar industriju.

Otrajā posmā tiks īstenots specifiskais atbalsta mērķis - stiprināt augstākās izglītības institūciju akadēmisko personālu stratēģiskās specializācijas jomās, un tā ietvaros izvērtēs starptautiskās tendences un labo praksi augstskolu cilvēkresursu politikas ieviešanā. Īpaša uzmanība tiks pievērsta doktorantūras un akadēmiskā personāla atjaunotnei. Tiks vērtēta doktorantūras programmu kvalitāte, tostarp sasaiste ar Viedās specializācijas stratēģijas mērķiem un prioritātēm, kā arī programmu satura sasaiste ar studējošo inovācijas kompetences attīstības uzdevumiem. Eksperti sagatavos secinājumus un rekomendējamos modeļus, kas veicina inovācijas prasmju attīstību, stiprina akadēmiskā personāla atjaunotni, motivāciju un mobilitāti, kā arī nodrošina pētniecības un studiju integrāciju.

Projekts attiecas un visām Latvijas augstskolām, bet Pasaules Bankas eksperti padziļināti vērtēs tās septiņas augstskolas, kuras izrādījušas iniciatīvu iesaistīties projektā.

Pētījums tiks veikts ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kopumā šim mērķim atvēlot 290 000 eiro.

Stīpniece norādīja, ka IZM sadarbība ar Pasaules Banku notiek jau vairākus gadus. 2014.gadā Pasaules Banka izvērtēja nozares finansēšanas sistēmu un izstrādāja jaunu, Latvijai piemērotu augstākās izglītības finansēšanas modeli. Pētījuma rezultātā tika izstrādāti kritēriji augstākās izglītības finansēšanai, kas balstīti uz sniegumu, un 2015.gadā sākta trīs pīlāru finansēšanas modeļa ieviešana.

Saskaņā ar Eiropas Savienības Padomes ieteikumu Latvijai ir nepieciešams paātrināt augstākās izglītības reformas īstenošanu, kas ietver jaunā finansēšanas modeļa ieviešanu. Tāpat nepieciešams nodrošināt, lai jaunajā augstākās izglītības finansēšanas modelī vairāk uzmanības tiek pievērsts kvalitātei, kā arī finansējums mērķtiecīgāk novirzīts pētniecībai, stimulējot privātā sektora investīcijas inovācijā. Rekomendāciju īstenošana ir jānodrošina efektīvi pārvaldītās augstākās izglītības institūcijās, jo tieši augstskolas veido Latvijas cilvēkkapitālu un uzņēmumu inovāciju spēju, kā arī rada zināšanas par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem. Tāpēc sagaidāmie pētījuma rezultāti augstākās izglītības pārvaldības pilnveides un augstākas izglītības modernizācijas procesā ir ļoti būtiski.

Jau ziņots, ka marta beigās valdība atbalstīja IZM sadarbību ar Pasaules Banku, lai veiktu pētījumu augstākās izglītības pārvaldes pilnveidei. Pētījuma izmaksas 290 000 eiro apmērā tiks segtas no darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" atbalstāmajām darbībām paredzētajiem līdzekļiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)