Banner 980x90

Rugāju novadā piedāvās jaunus sociālos pakalpojumus pilngadīgām personām ar funkcionāliem traucējumiem

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Rugāju novada pašvaldība ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Latgales plānošanas reģionu par sadarbību projekta 'Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" ieviešanā ar mērķi uzlabot esošos un ieviest jaunus sociālos pakalpojumus, pilsētas informācijas portāls Balvi24.lv uzzināja Rugāju novada pašvaldībā.

Lai pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem varētu dzīvot maksimāli patstāvīgu dzīvi un saņemt sev nepieciešamo atbalstu mājās vai ģimeniskā vidē, nenokļūstot aprūpes institūcijās, pasaulē un Latvijā tiek piedāvāti dažādi sociālie pakalpojumi, kurus sauc arī par sabiedrībā balstītiem pakalpojumiem. Parasti sociālos pakalpojumus piedāvā atbilstoši katra individuālajām vajadzībām. Taču šo pakalpojumu pieejamība visbiežāk ir tieši saistīta ar pašvaldību un nevalstisko organizāciju izpratni, iniciatīvām un organizācijām pieejamajiem finanšu resursiem.

Projekta "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" ietvaros noteiktus sabiedrībā balstītus pakalpojumus ir paredzēts nodrošināt bez maksas divu gadu periodā ikvienai pilngadīgai personai ar garīga rakstura traucējumiem, kura potenciāli var nonākt valsts ilgstošas aprūpes institūcijā un kurām ir noteikta smaga vai ļoti smaga invaliditāte (I vai II invaliditātes grupa), ja tā būs piedalījusies savu individuālo vajadzību izvērtēšanā un tai būs izstrādāts atbalsta plāns ar rekomendācijām konkrētu sabiedrībā balstītu pakalpojumu saņemšanai.

Atbilstoši 2015.gada 16.jūnija Ministru kabineta noteikumiem, šī projekta ietvaros, personas ar garīga rakstura traucējumiem, papildus jau sniegtajiem pakalpojumiem varēs saņemt arī šādus sabiedrībā balstītus pakalpojumus: aprūpe mājās, dienas aprūpes centrs, specializētās darbnīcas, grupu dzīvokļi, īslaicīgās sociālās aprūpes pakalpojums, speciālistu konsultācijas un individuālais atbalsts, atbalsta grupas un grupu nodarbības.

Pakalpojumu izmaksas priekšfinansē pašvaldība, kurai pēc tam izmaksas tiks kompensētas no Eiropas Sociālā fonda projekta "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" līdzekļiem.

Lai saņemtu pakalpojumus, pilngadīgajām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kuras potenciāli var nonākt valsts ilgstošas aprūpes institūcijā un kurām ir noteikta smaga vai ļoti smaga invaliditāte (I vai II invaliditātes grupa), ir jāpiesakās individuālo vajadzību izvērtēšanai un atbalsta plāna izstrādei Rugāju novada sociālajā dienestā. Individuālo vajadzību izvērtēšanai tiks lietota "Atbalsta intensitātes skalas" metodika. Izvērtēšanu veiks un atbalsta plānus izstrādās īpaši apmācīti sociālie darbinieki, pēc nepieciešamības piesaistot psihiatru un ergoterapeitu.

Pašvaldība aicina pieteikties uz individuālo izvērtēšanu, iesniedzot iesniegumu pašvaldības sociālajā dienestā: Kurmenes ielā 48, Rugājos: otrdienās no plkst.9.00 līdz plkst.13.00, ceturtdienās no plkst.14.00 līdz plkst.16.00, informācija pa tālruni 27820992.

Projektu "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" īsteno: Latgales Plānošanas reģions sadarbībā ar reģiona pašvaldībām un VSAC "Latgale".

Visa projekta laikā:

* Tiks novērtētas 462 personas ar garīga rakstura traucējumiem, 505 bērni ar funkcionāliem traucējumiem un 317 ārpusģimenes aprūpē esoši bērni, lai noskaidrotu, kādi sociālie pakalpojumi viņiem ir visnepieciešamākie;
* 387 personām ar garīga rakstura traucējumiem kļūs pieejama aprūpe mājās un dienas centros, specializētās darbnīcas, grupu dzīvokļi, īslaicīga sociālā aprūpe un cita veida atbalsts;
* 3533 bērni ar funkcionāliem traucējumiem saņems sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju;
* Projekta laikā samazināsies bērnu skaits iestādēs - viņi atradīs mājas pie audžuģimenēm, aizbildņiem vai adoptētājiem;
* Sabiedrībai tiks sniegta informācija par cilvēkiem ar garīgajiem un funkcionālajiem traucējumiem, kā arī par bērniem, kas aug ārpus ģimenēm.

Balstoties uz atbalsta plānos iekļauto informāciju, kā arī esošās situācijas analīzi Latgales regiona pašvaldībās, projekta "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" ietvaros paredzēts izstrādāt Latgales reģiona deinstitucionalizācijas plānu. Tajā iekļautos risinājumus ņems vērā, plānojot pašvaldībām pieejamo Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidei (piemēram, ēkām, aprīkojumam, tehnikai).

Sīkāku informāciju var iegūt pašvaldības sociālajā dienestā vai Latgales Plānošanas reģionā pa tālruni 654 40862.
Projekta īstenošanas laiks līdz 2022.gada 31.decembrim. Vairāk par projekta "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" aktivitātēm lasiet "www.latgale.lv". 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)