Pils salā Jelgavā atrastas septiņu Napoleona kara laika karavīru mirstīgās atliekas
"Atradām septiņu skeletus, kas ir 1812.gada kara karavīru skeleti. Tā kā šajā teritorijā karoja prūši un krievi, šīs, visdrīzāk, ir krievu karaspēka karavīru mirstīgās atliekas," pastāstīja Tomašūns.
Pašlaik atrastās vēstures liecības atdotas kaulu pētniekiem, kas noteiks karavīru vecumu, dzimumu, slimības un bojāejas iemeslu.
Pēc izpētes mirstīgās atliekas tiks izvietotas turpat, kur tika atrastas. "Bet Jelgavas pašvaldībai būs jālemj par vietējās nozīmes vēstures pieminekļa statusa piešķiršanu vietai, kur skeleti atrasti," pauda Tomašūns, skaidrojot, ka par savu atradumu ziņos Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai.
Kā ziņots, pagājušajā nedēļā Pils salā Jelgavā notika arheologa un vēsturnieka Tomašūna vadītā arheoloģiskā ekspedīcija, kuras mērķis ir pārliecināties, ka pašā salas galā atrodas 1812.gada kara karavīru apbedījuma vieta.
Tomašūns aģentūrai LETA pastāstīja, ka arheoloģiskie izrakumi salā veikti arī pagājušajā gadā, atrastas dažādas vēstures liecības, tāpēc šogad ekspedīcija tiek turpināta.
Vēsturnieks pārliecināts, ka salā atrodas apbedījuma vieta, taču pašlaik grūti prognozēt, cik karavīru tajā varētu būt apglabāti. "To mēs nekad arī neuzzināsim, jo tad mums būtu jāuzrok visa sala," Tomašūns skaidroja, ka ekspedīcijas grupa darbojas apmēram 90 kvadrātmetrus plašā laukumā.
Atrastās karavīru mirstīgās atliekas netiks pārapbedītas un tiks atstātas to atrašanās vietā.
"Mans mērķis ir, lai Pils sala būtu vietējās nozīmes vēstures piemineklis, jo pašlaik tā ir vienkārši aizaugusi sala," pauda Tomašūns.
LETA jau vēstīja, ka Pils sala virzienā uz ziemeļiem no Jelgavas pils ir vēsturnieku un arheologu maz pētīta. Kā norāda rakstītie avoti, šeit varētu būt atradušies vairāki vēstures objekti. Iespējams, te ir bijusi 13.gadsimta Zemgaļu osta, noteikti atrodamas ir pēdas hercogu laika 17.gadsimta Vecajai skanstei - nocietinājumam - un 19.gadsimta Napoleona laika skanstei.
Pagājušajā gadā ekspedīcijā tika apsekotas šo objektu iespējamās atrašanās vietas. Arheoloģisko izrakumu laikā tika atrastas misiņa pogas fragments, ķieģeļu un kārniņu lauskas, glazētas keramika lauskas monētas un citas lietas, kas norāda uz cilvēku klātbūtni Pils salā jeb Garajā salā, kā to kādreiz saukuši jelgavnieki. Savukārt salas ziemeļu galā, kur 1622.gadā atradās zviedru kara nometnes vieta, tika atrasts lielgabala fragments, skaidroja Tomašūns.
Uz sarakstu