Banner 980x90

Pēdējos sešos gados Rēzeknes novadā par 20% samazinājies apmācāmo skaits

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Pēdējos sešos gados apmācāmo skaits Rēzeknes novadā samazinājies par aptuveni 700 skolēniem jeb 20%, aģentūru LETA informēja Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Ļaksa.

Tikmēr pašvaldības līdzfinansējums izglītības iestāžu uzturēšanai gadu no gada pieaug - tā kā valsts mērķdotāciju nepietiek, jau ceturto gadu no pašvaldības tiek finansētas pagarinātās dienas grupas skolotāju likmes, savukārt jau otro gadu - daļa izglītības iestāžu bibliotekāru likmes. Kopumā pašvaldības finansējums skolām ik gadu veido vairāk nekā 292 000 eiro. Tas viss licis pašvaldībai izvērtēt šī brīža situāciju un optimizēt izglītības iestādes Rēzeknes novada teritorijā.

Lai pārskatītu izglītības iestāžu tīklu, apkopotu statistisko informāciju un izstrādātu izglītības iestāžu tīkla optimizācijas variantus, pievienojot ieguvumu un zaudējumu analīzi, septembra beigās Rēzeknes novada dome pieņēma lēmumu izveidot darba grupu pirmsskolas izglītības iestāžu un skolu tīkla optimizēšanai. Darba grupa jau sagatavojusi informāciju par skolēnu skaitu un skolēnu dinamiku novada izglītības iestādēs, pirmsskolas vecuma bērnu līdz četru gadu vecumam skaitu, pedagogu skaitu un noslogojumu izglītības iestādēs, darba samaksas sadalījumu, tehniskā personāla skaitu un noslogojumu, ēku uzturēšanas izdevumiem un skolēnu pārvadājumiem.

Situācijas analīze veikta, ievērojot trīs pamatnostādnes: izglītības pieejamība, izglītības kvalitāte un izmaksu efektivitāte. Saistībā ar izglītības pakalpojuma pieejamību Izglītības pārvaldes vadītājas vietnieks Vilis Deksnis paskaidroja, ka ir jāsaglabā princips, lai pirmsskolas un sākumskolas posma bērniem izglītības iestāde būtu maksimāli tuvu dzīvesvietai, tikmēr lielākajiem skolēniem nokļūšana līdz skolai notiktu maksimāli īsā laikā. Izglītības kvalitāte nozīmē, ka kvalitatīvai izglītībai ir jābūt visās skolās neatkarīgi no to atrašanās vietas. Savukārt finanšu līdzekļu efektīva izmantošana nozīmē, ka, izvērtējot valsts budžeta, pašvaldības un vecāku finansējumu, bērnu skološanas izmaksām ir jābūt pēc iespējas mazākām.

Darba grupa ir izstrādājusi nosacījumus strukturālo risinājumu veikšanai Rēzeknes novada pašvaldībā, kas būtu spēkā ne tikai šajā mācību gadā, bet arī turpmāk, un skolas kolektīvs varētu rēķināties ar prasībām, lai izglītības iestāde turpinātu darboties arī nākamajā mācību gadā. "Paredzēts, ka ik gadu līdz 1.decembrim izglītības iestādes vadītājs un/vai struktūrvienības vadītājs iesniegs Izglītības pārvaldē izglītojamo skaita prognozes nākamajam mācību gadam," pastāstīja Deksnis. Pēc tam attiecīgi izveidota komisija veiks izglītības iestāžu darbības izvērtēšanu, vadoties pēc vairākiem iepriekš atrunātiem nosacījumiem, tostarp: vai skolā un/vai tās struktūrvienībā prognozētais skolēnu skaits ir lielāks par 40, vai pirmsskolas izglītības iestādē prognozētais izglītojamo skaits ir lielāks par 22.

Deksnis norāda, ka šādi skaitļi iegūti, izvērtējot izmaksas un izglītības kvalitātes nodrošinājumu: "Skolās ir jābūt vismaz piecām klasēm pa astoņiem bērniem, savukārt pirmsskolas izglītības iestāžu gadījumā ir jābūt vismaz divām grupām, jo, ja ir viena grupa, to var pievienot skolai, turklāt katrā grupā jābūt vismaz 11 bērniem, jo tikai tad var saņemt valsts finansējumu pirmsskolas grupas uzturēšanai." Tāpat ik gadu paredzēts izvērtēt finansējuma efektivitāti tām izglītības iestādēm, kur vidējās izglītojamā izmaksas ir divas reizes lielākas nekā vidēji novadā. Darba grupa arī ierosinājusi, ka pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās izglītojamo skaits ir mazāks nekā 50, pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem savā darba laikā būs jāveic arī pirmsskolas izglītības skolotāja darbs. Skolotāja darba veicamo apjomu atbilstoši izglītojamo skaitam noteiks novada dome.

Patlaban turpinās papildu datu vākšana, apkopošana un analīze, kā arī citu secinājumu izdarīšana, tostarp par skolēnu pārvadājumiem un izglītības iestāžu uzturēšanas izmaksām. Janvārī ieplānotas diskusijas ar izglītības iestāžu kolektīviem un skolu padomēm, kā arī sarunas ar iestāžu vadītājiem. Nepieciešamības gadījumā tiks rīkotas arī vecāku sapulces. Pēc tam jautājums par izglītības iestāžu tīkla optimizēšanu tiks skatīts Rēzeknes novada domes sēdē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)