Nosaka prasības pretendēšanai uz kompensācijām par aizsargājamo sugu dzīvnieku postījumiem lauksaimniecībai
Noteikumu projektā ir aprakstīts, kas uzskatāmi par būtiskiem postījumiem katrā no saimniecības veidiem. Piemēram, būtisks postījums ir tad, ja nodarīto zaudējumu apjoms pārsniedz vienu valstī noteikto minimālo mēnešalgu, ja postījumu platība augkopībā konkrētajā zemes vienībā nav mazāka par 0,05 hektāriem. Par būtisku postījumu augkopībā uzskatāms tāds, kur postījumu intensitāte konkrētajā zemes vienībā pārsniedz 10%. Savukārt akvakultūrā par būtiskiem uzskatāmi tādi postījumi, kas nav mazāki par 0,1 hektāru un ja postījumus akvakultūrai nodara būtiskākās zivjēdāju sugas - gārņi, ķīri, zivju ērgļi, kā arī ūdri.
Tāpat noteikumu projektā paredzēts, ka kompensāciju var saņemt, ja pirms tam ir veikti aizsardzības pasākumi postījumu novēršanai un zemes īpašnieks nav saņēmis citus valsts, pašvaldības vai Eiropas Savienības maksājumus, kas tieši vai netieši paredzēti par tiem pašiem īpaši aizsargājamo nemedījamo sugu un migrējošo sugu dzīvnieku nodarītajiem postījumiem. Tāpat pirms kompensācijas izmaksas ir jākonstatē, vai zaudējumu nodarīšana pieļauta apzināti vai pat ir veicināta.
Kā aizsardzības pasākumi pret dzīvnieku postījumu nodarīšanu augkopībā ir minēti akustiskie jeb skaņas atbaidītāji, mehāniskie atbaidītāji (putnubiedēkļi, plēsīgo putnu silueta mulāžas), atstarojoši, kustību vai troksni radoši elementi un citi pierādāmi pasākumi. Akvakultūrā jau iepriekš minētajiem līdzekļiem klāt nāk teritorijas norobežošana ar tīkliem un zivjēdāju putnu kolonijai ligzdošanai un atpūtai piemērotu elementu novākšana. Lopkopībā un biškopībā kā aizsardzības pasākumi minēti nožogotas platības lauksaimniecības dzīvniekiem diennakts tumšajā laikā, suņi, elektriskie gani bišu stropu aizsardzībai, mehāniskie atbaidītāji.
Kad zemes īpašnieks ir iesniedzis pieteikumu par kompensāciju, tiek izveidota komisija, kas novērtē dzīvnieku radītos zaudējumus. Kompensācija tiek aprēķināta pēc īpašām formulām katram no saimniecības veidiem atsevišķi.
Kompensāciju par postījumiem, ko nodara zivjēdāji, varēs pieteikt reizi gadā, kad ir visplašākā zivjēdāju putnu sugu skaita klātbūtne un attiecīgi arī lielākie postījumi. Savukārt lāču postījumu lopkopībai vai biškopībai nav iespējams precīzi prognozēt. Tie būs atsevišķi gadījumi, kas katrs ir izvērtējams. Lāča došanās ziemas guļā neizslēdz iespēju, ka atsevišķi lāči dažādu iemeslu dēļ var būt arī aktīvi ziemas periodā un radīt draudus ieziemotām bišu saimēm un lauksaimniecības dzīvniekiem to novietnēs. Tādēļ kompensāciju par postījumiem biškopībā un lopkopībā varēs pieprasīt par ikreizējiem nodarītiem postījumiem.
Uz sarakstu