Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju skaits kopš 2011.gada palielinājies 6,5 reizes
Ziņojumā arī secināts, ka cilvēkiem, par kuriem nodokļus maksā, piemērojot mikrouzņēmuma nodokļa režīmu, ir neliels valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojumu apmērs salīdzinājumā ar tiem, kuri sociālās iemaksas veic vispārējā kārtībā. Mikrouzņēmumu darbinieku sociālās iemaksas salīdzinājumā ar darbiniekiem vispārējā gadījumā ilgtermiņā negatīvi var ietekmēt pensiju un apdrošināšanas atlīdzību apmērus.
Savukārt brīvprātīgi sociālajai apdrošināšanai mikrouzņēmumu darbinieki pievienojas ļoti reti un īsu periodu. Šī gada pirmajā ceturksnī pievienojās 81 cilvēks. Mikrouzņēmumu darbinieku iemaksu objekts salīdzinājumā ar darbiniekiem vispārējā gadījumā pensiju un apdrošināšanas atlīdzību apmērus varētu negatīvi ietekmēt pakāpeniski un ilgtermiņā.
Šī gada 1.janvārī Latvijā bija 47 150 mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, un to skaits palielinājies 6,5 reizes kopš 2011.gada sākuma, kad mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu varēja iegūt ne tikai jaunreģistrētie nodokļu maksātāji, bet arī iepriekšējos periodos reģistrētie nodokļu maksātāji. Pieaudzis arī to mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju skaits, kuri zaudējuši mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu, neizpildot kādu no Mikrouzņēmumu nodokļa likuma nosacījumiem, tas ir, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu 2015.gada 31.decembrī zaudēja 3337 nodokļa maksātāji, bet savu darbību pilnībā izbeidza 4451 nodokļa maksātājs.
LM atgādina, ka, lai nodrošinātu vismaz minimālas sociālās garantijas cilvēkiem, kuru atalgojums ir mazāks par minimālo mēneša darba algu, no 2017.gada 1.janvāra noteiks minimālo sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu. No 1.janvāra līdz 31.decembrim paredzēts pārejas periods, kad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic no objekta, kas ir 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.
Savukārt no 2018.gada 1.janvāra par katru darba ņēmēju, kuram atlīdzība ir noteikta mazāka par minimālo mēneša darba algu, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas. To paredz 2015.gadā Saeimā apstiprinātās izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu".
Uz sarakstu