Kučinskis sola Lietuvai atbalstu jautājumā par Baltkrievijā topošās Astravjecas AES drošību
Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) solījis Lietuvai atbalstu, risinot jautājumu par Baltkrievijā, netālu no Lietuvas robežas, topošās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) drošību.
Kučinskis, kas ceturtdien devies iepazīšanās vizītē uz Lietuvu, to apliecinājis, tiekoties ar premjerministru Aļģirdu Butkeviču.
"Apsolīju Lietuvas premjeram, ka Latvija visos formātos, kur tiks skarts šis jautājums, izteiks savu atbalstu Lietuvai," uzsvēris Latvijas valdības vadītājs.
Pēc viņa teiktā, Latvija no Lietuvas nav saņēmusi oficiālu ieteikumu ierobežot šajā kodolspēkstacijā ražotās elektroenerģijas nonākšanu Baltijas valstīs.
Jautāts, vai Latvija pirks elektroenerģiju no Astravjecas AES, Kučinskis atbildējis: "Mēs runājam par integrētu tirgu visā Eiropas Savienībā. Tā ir mūsu visu - Eiropas un Baltijas valstu - lieta, un Latvija nekad tādu vēlmi nav izteikusi, nekad, domājams, nenošķirsies no Baltijas valstu vai ES nostājas."
Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis pagājušā gada nogalē nosūtīja vēstuli Latvijas, Igaunijas, Polijas un Somijas ekonomikas un enerģētikas ministriem, aicinot kaimiņvalstis neiepirkt elektroenerģiju no nedrošajām atomelektrostacijām, kas tiek būvētas Baltkrievijā un Krievijas Kaļiņingradas apgabalā.
Janvārī Masjulis pēc tikšanās ar Igaunijas ekonomikas ministru norādīja, ka saņēmis atbalstu idejai nepirkt elektroenerģiju no Astravjecas AES. Tikmēr Somija, pēc ministra teiktā, šo domu neatbalsta.
Pagājušajā nedēļā Baltijas valstu premjerministru tikšanās laikā Rīgā Butkevičs aicināja abas pārējās Baltijas valstis aktīvāk izdarīt spiedienu uz Baltkrieviju, norādot, ka Astravjecas projekts vērtējams kā apdraudējums ne tikai Lietuvai, bet arī visai Eiropai.
Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Enerģētikas savienības jautājumos Marošs Šefčovičs, kas pagājušās nedēļas sākumā apmeklēja Lietuvu, izteicās, ka Astravjecas atomelektrostacijai būs jāveic stresa testi, kas parādīs, vai tā ir droša. Viņš solīja Lietuvas valdībai pielikt visas pūles, lai turpinātu sarunas ar Baltkrieviju par visu drošības prasību ievērošanu.
Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Nēres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. Arī no Latvijas robežas šo kodolspēkstaciju šķirs tikai aptuveni 110 kilometri.
Lietuva jau daudzkārt kritizējusi Minsku par drošības un vides aizsardzības standartu neievērošanu. Arī Espo konvencijas dalībvalstis ir paziņojušas, ka Baltkrievijas AES projekts neatbilst konvencijas prasībām.
Minska ne vienreiz vien noraidījusi Lietuvas pārmetumus, apgalvojot, ka tās būvētajā spēkstacijā tiks nodrošināti augstākie drošības standarti. Vienlaikus prezidents Aleksandrs Lukašenko īpaši uzsvēris, ka Astravjecas AES jāuzceļ pēc iespējas lētāk.
Astravjecas AES būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas "Rosatom" meitassabiedrība "Atomstrojeksport". Baltkrievija paziņojusi, ka pirmais AES reaktors varētu sākt darboties 2018.gadā.
Uz sarakstu