Būtiskākās nodokļu izmaiņas 2016.gadā
2015.gada 30.novembrī Saeima ir apstiprinājusi 2016.gada budžetu. Kā pilsētas informācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja zvērināts advokāts Lauris Klagišs, viņš ir specializējies komerctiesībās un nodokļu jautājumos, tāpēc šajā rakstā tiks aplūkotas būtiskākās izmaiņas nodokļu jomā, kas 2016.gadā skars gan iedzīvotājus, gan uzņēmējus.
* Minimālā alga 2016.gadā tiks palielināta no 360 uz 370 eiro, savukārt neapliekamais minimums tiks saglabāts pašreizējo 75 eiro apmērā, kā arī iedzīvotāju ienākumu nodoklis tiks saglabāts pašreizējo 23 procentu apmērā. Praktiski tas nozīmē, ka darbinieki, kuri pašlaik saņem minimālo algu, 2016.gadā "uz rokas" saņems par 6,90 eiro mēnesī vairāk.
* Nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu no līdzšinējiem 165 tiks palielināts līdz 175 eiro, taču šo nodokļa atvieglojumu vairs nevarēs piemērot par pilngadīgām un darbspējīgām personām. Rezultātā, nodokļu atvieglojuma ieguvums darbiniekam, kam ir apgādībā esošas personas, būs 2,30 eiro mēnesī "uz rokas" par katru apgādājamo.
* Jau visa 2015.gada garumā noritēja diskusijas par valdības vēlmi mainīt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksāšanas nosacījumus gan plānojot nozares, kurās būs liegts maksāt MUN, gan apsverot priekšlikumus atļaut maksāt MUN tikai tiem uzņēmējiem, kuri savus pakalpojumus sniedz fiziskām personām nevis citiem uzņēmumiem. Tomēr, pieņemot budžetu, Saeima izlēma steigā neko nemainīt, kā rezultātā tika nolemts, ka ierobežojumi netiks ieviesti. MUN likme 2016.gadā tiks saglabāta 9% apmērā, savukārt 2017.gadā tā būs 5% apmērā, vienlaikus ieviešot minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu mikrouzņēmumu darbiniekiem.
* Tāpat tika nolemts ieviest solidaritātes nodokli, kas attieksies uz sociāli apdrošinātām personām, kuru ienākumi pārsniedz kalendāra gada valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksimālo apmēru – 48600 eiro gadā.
* Sākot no 2016.gada pakāpeniski tiks ieviests gada diferencētais neapliekamais minimums, kas būs atkarīgs no personas gūto ar nodokli apliekamo kopējo ienākumu apmēra. Diferencētais neapliekamais minimums paredz, ka mazo algu saņēmēji saņems nedaudz vairāk, bet lielāku ienākumu saņēmēji – nedaudz mazāk.
* 2016.gadā lielāks akcīzes nodoklis būs benzīnam un dīzeļdegvielai, alkoholiskajiem dzērieniem un smēķējamajai tabakai.
* No 2016.gada 1.jūlija ar pievienotās vērtības nodokli 21% apmērā tiks aplikti arī namu pārvaldīšanas izdevumi. Piemēram, ja par dzīvokļa pārvaldīšanu līdz šim tika maksāti 40 eiro mēnesī, tad sākot no 2016.gada 1.jūlija šī maksa sasniegs 48,4 eiro mēnesī.
* 2016.gadā nedaudz tiks palielināts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa apmērs. Piemēram, nodoklis par transportlīdzekli ar motora tilpumu līdz 2000 kubikcentimetriem no 27,03 eiro tiks palielināts līdz 29 eiro. Ievērojami lielāks ceļa nodoklis būs jāmaksā par kravas automobiļiem ar pilnu masu līdz 12 tonnām (vairs nebūs izdevīgi BMW x6 vai Porsche Cayenne un reģistrēt to kā kravas auto, lai izvairītos no nodokļiem).
* Spēkā stājas MK noteikumi Nr.403 "Noteikumi par līzinga, kredīta un ar to saistīto procentu maksājumu deklarāciju". Noteikumi nosaka ziņas, kas norādāmas informatīvajā deklarācijā par fiziskās personas veiktajiem līzinga un kredīta vai arī tikai līzinga vai tikai kredīta un ar to saistīto procentu maksājumiem, kuru summa mēnesī pārsniedz 360 eiro vai šādu iemaksu kopsumma kalendāra gada laikā pārsniedz 4320 eiro.
* Ar 2016.gada 1.aprīli noteikts pienākums kredītiestādēm konstatējot aizdomīgu darījumu ziņot arī Valsts ieņēmumu dienestam.
* Papildus vēl vēlos atgādināt uzņēmējiem, ka 2016.gada 30.jūnijs ir Komerclikumā noteiktais termiņš, līdz kuram visām SIA un AS jāveic pamatkapitāla pārreģistrācija uz eiro (denominācija). Pēc 2016.gada 30.jūnija denomināciju vairs nevarēs veikt, izmantojot Komerclikumā noteiktos atvieglojumus (lēmuma pieņemšana ar vienkāršu balsu vairākumu, atbrīvojums no valsts nodevas un maksas par publikāciju laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", atbrīvojums no parakstu notariālas apliecināšanas pienākuma).