Aptauja: 41% uzņēmēju pieņemtu darbā notiesātos elektronisko aproču nēsātājus
15% no aptaujātajiem ir bijusi pieredze ar iepriekš sodītu personu kā darba ņēmēju. Tomēr 59% uzņēmēju nav gatavi darbā pieņemt personas, kam piemērota elektroniskā uzraudzība.
"Šie darbā nepieņemšanas iemesli noteikti varētu mazināties, ja uzņēmēji sniegtu iespēju šādiem darbiniekiem un pārliecinātos, ka arī notiesātais var kvalitatīvi un atbildīgi strādāt, ja pildāmie pienākumi atbilst prasmēm un spējām. Tieši tāpēc arī mēs vēlamies, lai plašākai sabiedrībai, tai skaitā arī darba devējiem, būtu skaidrs, ka elektroniskā uzraudzība pēc savas būtības nav šķērslis jebkura darba veikšanai. Darbs ir ļoti atbalstāma aktivitāte tiem cilvēkiem, kuriem ir piemērota elektroniskā uzraudzība," norāda VPD vadītājs Mihails Papsujevičs.
Kā vienu no būtiskākajiem darbā nepieņemšanas iemesliem uzņēmēji min to, ka nav pārliecības, ka šādi darbinieki būtu labi un uzticami, kā arī uzņēmējiem tas varētu sagādāt papildu darbu, jo darbiniekam būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība. Tāpat uzņēmēji minēja, ka šāda darbinieka pieņemšana darbā varētu kaitēt uzņēmuma reputācijai.
LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš pauž izbrīnu par uzņēmēju skepticismu, pieņemot darbā cilvēkus ar elektroniskās uzraudzības sistēmu. Viņš uzsver, ka, ja valsts ir izvēlējusies šādu uzraudzības veidu, tad varam pieņemt, ka ir pietiekama pārliecība, ka konkrētā persona ir pietiekami uzticama. Tāpat Endziņš norāda, ka šis ir veids, kā daudz veiksmīgāk integrēt cilvēku sabiedrībā, nevis, paturot ieslodzījumā, viņu uzturot un arī zināmā mērā degradējot.
Endziņš arī norāda, ka uzņēmējiem vajadzētu aizdomāties par kvalitatīva darbaspēka nepieciešamību.
"Pēdējo mēnešu laikā arvien biežāk dzirdam uzņēmēju bažas par to, ka sāk trūkt gan augstu, gan arī zemāk kvalificēta darbaspēka, kas īpaši izteikts reģionos. Liela daļa ir aizbraukuši, tādēļ privātajā biznesā drīzumā nāksies saskarties ar vairākām izvēlēm, piemēram, darbinieku importēšanu, emigrējušo cilvēku motivēšanu atgriezties vai arī esošo rezervju maksimālu izmantošanu. Ja bezdarbs pašreiz ir vidēji 10%, bet pieņemam, ka jebkurā valstī "veselīgais" līmenis ir aptuveni 5%, tad vēl nelielas iespējas uzņēmējiem pastāv, bet bažas rada lielu projektu realizācija, kur, piemēram, būvniecībā, bieži vien ir nepieciešams ļoti liels skaits darbinieku," uzsver Endziņš.
Elektronisko uzraudzību pašlaik iespējams piemērot pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvotajiem, tādējādi nodrošinot pakāpenisku notiesātā integrēšanos sabiedrībā, kā arī tā ir ievērojami ekonomiskāka nekā brīvības atņemšanas soda izpilde. Teju visas Eiropas Savienības valstis īsteno šo praksi.
Uz sarakstu