Banner 980x90

5 jāņuzāles un augi un to nozīme

Saulgriežu laiks ir maģisks un auglīgs; tas ir laiks, kad daba ir savā pilnbriedā, jo ikviens koks un sīkākā zālīte uzņem saules gaismu un enerģiju, zied un plaukst. Ne velti jau izsenis Vasaras saulgriežu laikā tika vākti visdažādākie augi un jāņuzāles, no kurām katra bija paredzēta kādam konkrētam nolūkam. No tām gan tika pīti vainagi auglības un svētības vairošanai, gan rotāts mājoklis, svinību vieta, sēta, saimniecības ēkas, kā arī mājlopi aizsardzības nodrošināšanai, tāpat jāņuzāles tika izmantotas skaistuma un veselības rituālos.

Ozols

 

Ozoli, jo sevišķi diženie un lielu vecumu sasniegušie mūsu senčiem jau izsenis bijuši svēti; tie pielūgti, pie koku saknēm atstāti arī dažādi ziedojumi, lai izlūgtos veiksmi un izdošanos dažādos darbos, veselību un svētību. Ozoliem ir ļoti stipra, plaša un dziļa sakņu sistēma, vissmagākā koksne, kā arī visbiezākā miza un sīvākā sula; tieši tādēļ ozoli dzīvo visilgāko mūžu. Šie koki simbolizē ne tikai spēku, bet arī auglību, gudrību un atjaunotni. Lai arī tradicionāli no ozollapām pin vīriešu vainagus, tās kā akcentu droši var iepīt arī sieviešu vainagos; ar ozola zariem grezno mājas un vārtus.

Madara

 

Saulgriežu laikā ziedošā madara ir īstena jāņuzāle, kas grezno pļavas ne tikai jūnijā, bet pat visas vasaras garumā. Turklāt šis augs ir viena no visbiežāk pieminētajām jāņuzālēm latviešu tautasdziesmās; tas ticis izmantots gan pinot vainagus, gan ārstniecībā, gan arī aizsardzībai pret ļauniem spēkiem. Senākos laikos madaru sēklas ievienoja pienam, lai to ātrāk sarecinātu, un lika lietā, sienot sieru. Šie augi sastopamas ne vien pļavās, bet arī mežos, purvos un ūdeņu malās.

Raspodiņš

 

Raspodiņu Latvijā dažādos apvidos sauc arī par rasaskrēsliņu, Māras bruncīšiem, kročuzāli, rasas pilienu, kā arī citos vārdos. Šis augs zied no maija beigām līdz Jāņiem. Un šī nu reiz ir jāņuzāle, ko vērts iepīt gan vainagā, gan zāļu pušķī, gan ievākt tējai. Raspodiņš ir sievietes skaistuma simbols, un šī auga tēja tiek saukta arī par sieviešu tēju, jo palīdz dažādu menstruālo traucējumu gadījumā.

Kumelīte

 

Kumelītei jau izsenis piedēvēts ārkārtīgi liels dziedniecisks spēks. Tā ne tikai dziedina visu organismu, bet vajadzīgajā brīdī gan uzmundrina, gan nomierina. Kumelīšu tēja, pateicoties šīs brīnumzālītes īpašībām, mazina ādas iekaisumus, sausumu, lobīšanos un pat aknes izsitumus. Kumelītes satur spēcīgus antioksidantus – flavonoīdus un seskviterpēnus, kas kopā ar citiem vitamīniem un mikroelementiem nodrošina organismu atveseļojošu un profilaktisku efektu, turklāt tās skaisti izskatīsies arī vainagā!

Sarkanais āboliņš

 

Saulgrieži ir īstais laiks, kad ievākt vērtīgā āboliņa ziedus – gan sarkanā, gan baltā. Skaistais sarkanais āboliņš bieži vien tiek iepīts arī meitu vainagos, taču tam piemīt arī dažādas dziedinošas īpašības, jo satur gan C vitamīnu, gan flavanoīdus, gan ēteriskās eļļas, un citas bioloģiski aktīvas vielas. Ne velti šis augs tiek uzskatīts par vienu no visspēcīgākajām jāņuzālēm, un aktīvi ticis izmantots arī dažādos pirts rituālos.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)