Banner 980x90

VeA studenti piedalīsies starptautiskās meteoroloģisko balonu sacensībās

Ventspils24.lv
Ventspils24.lv
Ventspils Augstskolas (VeA) studenti šogad otro gadu pēc kārtas piedalīsies starptautiskajās meteoroloģisko balonu sacensībās "Global Space Balloon Challenge", aģentūru LETA informēja VeA sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Jēkabsone.

VeA komanda "Irbe-1: Legacy" šajās sacensībās plāno palaist un sekmīgi stratosfērā nogādāt divus meteoroloģiskos balonus ar derīgo kravu kapsulām. Meteoroloģisko balonus plānots palaist no Ventspils lidostas secīgi ar noteiktu laika intervālu maija sākumā pie labvēlīgiem laika apstākļiem. Meteoroloģiskie gaisa baloni būs aprīkoti ar kamerām un mēraparatūru. Sacensībām atvēlētais laiks ir no 11.aprīļa līdz 9.maijam.

Pērn sacensībās startējusī VeA komanda "Irbe-1" savu pieredzi un gūtās zināšanas ir nodevusi nākamajai VeA studentu komandai "Irbe-1: Legacy". Profesionālās maģistru studiju programmas "Elektronika" pirmā kursa studenti Gints Dreifogels, Atis Celmiņš un Reinis Ozoliņš, kā arī akadēmiskā bakalaura studiju programmas "Elektronika" trešā kursa studenti Kārlis Grundšteins un Pēteris Pitāns, kuri šajā projektā izstrādā arī savus bakalaura darbus, turpina darbu pie meteoroloģisko balonu derīgo kravu izveides, lai būtu iespējams tās sekmīgi palaist un nogādāt stratosfērā. Plānots, ka ar hēliju piepildītie baloni spēs pacelties vairāk nekā 20 kilometru augstumā un veiks dažādus mērījumus. Šogad dalībai konkursā no Latvijas pievienojusies arī komanda "Z(in)oo" no Cēsīm. No Baltijas valstīm kopumā plāno startēt piecas komandas - trīs no Tartu Igaunijā un divas no Latvijas.

Kā skaidroja VeA pārstāve, šī gada izaicinājums ir lielāks - VeA komanda plāno palaist divus meteoroloģiskos balonus, un viens no plānotajiem eksperimentiem ir starpbalonu komunikācija, izmantojot raiduztvērējus ar LoRa tehnoloģiju. Līdz ar to baloni spēs savstarpēji sazināties un ar radioamatieru raidītājiem uz Zemes staciju nosūtīt gan savus, gan arī otra balona telemetrijas datus. Šādā veidā tiks nodrošināta iespēja vieglāk atrast balonus, tiem piezemējoties, skaidroja VeA pārstāve.

LoRa tehnoloģija ir salīdzinoši jauna un aktuāla visā pasaulē, un izvēlētais eksperiments būs pirmais Latvijā, kā arī viens no pirmajiem pasaules mērogā, skaidroja Jēkabsone. Vairāk nekā divi ar šo raiduztveršanas tehnoloģiju aprīkoti baloni spētu veidot savstarpēju komunikācijas tīklu. Veiksmīgas izstrādes gadījumā tiks veikts arī otrs eksperiments - videokameras stabilizācija XY plaknē (paralēli Zemes virsmai), izmantojot spararatu. Tā ir viena no stabilizācijas tehnikām, kas tiek izmantota arī satelītos. Derīgo kravu kapsulās atradīsies arī elektronikas inženierzinātņu studentu veidotas mērījumu sistēmas, kas veiks temperatūras, spiediena, paātrinājuma un magnētiskā lauka mērījumus. Iegūtie dati tiks saglabāti atmiņas kartēs vēlākai apstrādei un analīzei. Tiks filmēti arī augstas izšķirtspējas video. Informāciju par balonu atrašanās vietām nodrošinās GPS uztvērēji, bet papildus tiks izmantoti arī GSM modemi. Sacensību rezultāti tiks iesniegti to rīkotājiem izvērtēšanai, pretendējot uz kādu no nominācijām, piemēram, par augstāko lidojumu, labāko eksperimentu, labāko video u.c.

"Global Space Balloon Challenge" ir sacensības, kas ceturto gadu pēc kārtas vienotam mērķim pulcē amatieru satelīttehnoloģiju un kosmosa izpētes entuziastus no visas pasaules, iedrošinot veidot pašiem savas tuvā kosmosa misijas. Šogad savu dalību sacensībām ir pieteikušas 386 komandas no 52 pasaules valstīm.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)