Valmierai pieredze un sadarbības iespējas Vācijā
Bijušā Valmieras rajona un Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvji vizītē iepazinās ar Gīterslo reģiona pieredzi darbā ar bēgļiem un lietišķās rakstu valodas pielietošanu saziņā. Tika stiprināta sadraudzība ar partnerpašvaldībām Gīterslo apriņķī, kā arī apmeklēti vietējie uzņēmumi. Valmieras pilsētas pašvaldību delegācijā pārstāvēja domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, Valmieras bāriņtiesas priekšsēdētājas vietnieks Andris Alpeus, Sociālo lietu pārvaldes Sociālā atbalsta nodaļas vecākā sociālā darbiniece Jolanta Rutkovska un Sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa.
Vizītes laikā Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvji apmeklēja sadarbības pilsētas Halles pašvaldību, kur, tiekoties ar pašvaldības vadību, tika pārrunāti pilsētas drošības jautājumi, kā arī apmeklēts bēgļu konsultāciju centrs un būvniecībā esošās mītnes. Halles pilsētai, atšķirībā no Valmieras, nav savas pašvaldības policijas. Par drošību un sabiedrisko kārtību tur atbild Gīterslo apriņķa policijas nodaļa. Tā kā Halles pilsētā ir aptuveni 21 000 iedzīvotāju, policijas pārstāvis atzina, ka darbu ļoti atvieglo iespēja personiski pazīt klientus, veidot ar tiem neformālas, draudzīgas attiecības. Īpaši svarīgi tas ir darbā ar jauniešiem. Videonovērošana Halles pilsētā netiek veikta. To ierobežo stingri personas datu aizsardzības noteikumi.
Īpaša Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvju vizītes daļa bija Latviešu centra Minsterē apmeklējums. Tas atrodas vien 70 km attālumā no Gīterslo pilsētas. Latviešu centrs Minsterē izveidots, atbalstot 1946.gadā Detmoldā dibināto Minsteres latviešu ģimnāziju. Kopš 1957.gada skola darbojās Minsterē un "brīvajā pasaulē" bija vienīgā pilna laika ģimnāzija, kur mācības tika apgūtas latviešu valodā.
"Aizkustinoši bija iepazīties ar Minsteres latviešu centra brīvprātīgo darbinieku entuziasmu latvietības uzturēšanā un nacionālo vērtību godāšanā. Minsteres latviešu ģimnāzija tika vadīta un uzturēta līdz 1998.gadam. Paralēli centra aktīvisti izveidoja visaptverošu trimdas latviešu izdotās daiļliteratūras bibliotēku un arhīvu. Pēc neatkarības atgūšanas trimdas latviešu rūpes tika veltītas Latvijas atdzimšanai, kā rezultātā Latviešu centra Minsterē darbība stipri mainījās. Vēl aizvien centrs ir latvietības un nacionālās dzīvesziņas glabātājs, kas šobrīd ir pelnījis mūsu atbalstu tā turpmākās darbības nodrošināšanai," atzīst Baiks.
Tā kā pēdējā gada laikā visas Vācijas pašvaldības aktīvi bija iesaistītas bēgļu jautājumu risināšanā, arī Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvjiem bija iespēja uzzināt gan par bēgļu ierašanos Halles pilsētā un Gīterslo apriņķī, gan viņu izmitināšanu, gan visiem ar bēgļu uzturēšanu, integrāciju un turpmāko statusu saistītajiem jautājumiem. Kā atzina Halles pilsētas pašvaldības vadītāja Anne Rodenbruka-Vasselmane (Anne Rodenbruck-Wasselmann), bēgļu ierašanās Halles pilsētā bija mirklis, kad pāris dienu laikā pašvaldībai bija jāspēj sagatavot viss nepieciešamais atbraucēju uzņemšanai. Tas prasīja ļoti aktīvu rīcību, spēju rast nestandarta risinājumus. Liela nozīme sekmīgai bēgļu uzņemšanai un integrācijai ir vietējās sabiedrības aktīvs brīvprātīgais darbs.
2017.gads būs 25.sadarbības jubilejas gads starp Valmieras un Gīterslo apriņķa pašvaldībām. Šajā laikā aktīvi ir tikusi veicināta savstarpēja pieredžu apmaiņa, kā arī tikusi sekmēta sadarbība kultūras, izglītības, saimnieciskajā, sociālajā un pārvaldes jomā starp pašvaldībām. Kopš reģionālās reformas bijušā Valmieras rajona un Valmieras pilsētas pašvaldību sadarbību ar Gīterslo apriņķi koordinē biedrība "Valmieras-Gīterslo reģionu sadarbībai".
Uz sarakstu