Valdība atbalsta sociālās apdrošināšanas sistēmas pilnveidi
LM norāda, ka, tā kā konkurences ierobežojuma laikā cilvēkam tiek saglabāti regulāri ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās iemaksas, likumprojekts paredz, ka šajā periodā cilvēks ir sociāli apdrošināms.
Tāpat, ja cilvēks ir nodarbināts vienlaicīgi divās vai vairākās dalībvalstīs (Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveicē), sociālās iemaksas ir jāveic tikai vienā dalībvalstī. Tomēr praksē ir gadījumi, kad sociālās iemaksas tiek veiktas vairākās dalībvalstīs. Tādējādi tiek noteikta atbildīgo iestāžu rīcība, lai iemaksas būtu reģistrētas tikai vienā dalībvalstī.
Normatīvie akti paredz, ka pašnodarbinātā persona var vienu reizi izvēlēties sociālo iemaksu objektu, bet neparedz pašnodarbinātā ziņojuma par sociālajām iemaksām precizēšanu (labošanu). Tomēr LM norāda, ka praksē ir gadījumi, kad pašnodarbinātās personas vēršas Valsts ieņēmumu dienestā un lūdz labot ziņojumu. Līdz ar to no 2017.gada pašnodarbinātām personām būs tiesības vienu reizi mēneša laikā labot iesniegto ziņojumu par sociālajām iemaksām.
Tāpat, piešķirot pakalpojumus, šobrīd tiek noteikts, kādos gadījumos cilvēki zaudē tiesības uz pakalpojumu vai pakalpojuma izmaksa tiek pārtraukta. Piemēram, cilvēks izbraucis uz pastāvīgu dzīvi citā valstī vai saņem pabalstus citā valstī. Šādos gadījumos novēloti tiek konstatēts, ka cilvēkam nebija tiesību uz pakalpojumu. Līdz ar to izveidojas pakalpojuma pārmaksa. Piemēram, 2014.gadā VSAA konstatēja pakalpojumu pārmaksu 1 698 893 eiro apmērā. Lai efektīvāk atgūtu cilvēkam pārmaksātos pakalpojumus, tiek precizēta pārmaksu atgūšanas kārtība.
Izmaiņas likumā vēl jāpieņem Saeimā.
Uz sarakstu