Straujuma: Obligātajai veselības apdrošināšanai varētu novirzīt sociālo iemaksu daļu
Obligātajai veselības apdrošināšanai varētu novirzīt daļu no sociālajām iemaksām, žurnālistiem sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).
Valdības vadītāja 1.oktobrī Saeimas sēdē sacīja, ka vēlas pieteikt reformu veselības jomā, kas paredzētu ieviest obligāto veselības apdrošināšanu no 2017.gada. Līdz ar to konkrētais reformas modelis būtu jāpiedāvā nākamgad, uz budžeta veidošanas laiku.
Vēlāk Straujuma žurnālistiem skaidroja - pašlaik netiek samazināts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, jo plānots, ka divus vai trīs procentpunktus no sociālā nodokļa varētu novirzīt veselības apdrošināšanai. Tie būtu papildus aptuveni 100 miljoni eiro veselības aprūpei.
Valdības vadītāja pilnībā rēķinās ar "Vienotības" un finanšu ministra atbalstu. Viņa arī piebilda, ka konceptuālus iebildumus neesot dzirdējusi arī no veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) un labklājības ministra Ulda Auguļa (ZZS).
Taujāta par bijušās veselības ministres Ingrīdas Circenes ieceri par veselības apdrošināšanu, Straujuma teica, ka pati ideja toreiz nebija slikta. Tomēr laika gaitā tas priekšlikums apaudzis un no sākotnējās idejas maz kas palicis pāri.
2014.gada sākumā Veselības ministrija, kuru tobrīd vadīja Ingrīda Circene, izstrādāja jaunu veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kuru Saeima atbalstīja pirmajā lasījumā. Tas paredzēja ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) deklarēšanu un nomaksu. Veselības aprūpes minimumu plānoja nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamo medicīnisko palīdzību, konkrētu diagnožu ārstēšanu un kompensējamos medikamentus ar 100% kompensāciju.
Šī gada vasarā sagatavots Ministru kabineta rīkojuma projekts, kas paredzēja atteikties no iepriekš valdības apstiprinātās koncepcijas projekta par veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli.
Bijusī veselības ministre Circene ieceri atteikties no Veselības ministrijas rosinātā veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa novērtēja kā populistisku un gļēvu.
Uz sarakstu