Saeimas komisija konceptuāli atbalsta nākamā gada budžeta projektu
Pievienota 4.-6.rindkopa.
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 27.oktobrī pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja 2016.gada valsts budžeta projektu.
Budžeta likumprojektu atbalstīja septiņi koalīcijas deputāti, bet četri opozīciju pārstāvošie parlamentārieši balsoja pret.
Komisijas deputāti 27.oktobrī iztaujāja vairāku ministriju ierēdņus, un jautājumus par nākamgad plānoto finansējumu, izdevumiem, mediķu, kultūras darbinieku, tieslietu nozares darbinieku atalgojumu uzdeva galvenokārt opozīcijas pārstāvji - Inguna Sudraba (NSL), Igors Pimenovs (S) un Mārtiņš Bondars (LRA).
Piemēram, Pimenovs Kultūras ministrijas (KM) pārstāvjiem vaicāja par arodbiedrības pieprasījumu par papildu finansējumu nozares darbinieku atalgojumu. KM norādīja, ka nākamgad paredzēts izlīdzināt aktieru atalgojumu, bet citi ar atlīdzību saistītie pasākumi nākamā gada budžetā nav paredzēti.
Vairākus jautājumus deputāti uzdeva arī Aizsardzības ministrijas (AM) pārstāvjiem. Sudraba vaicāja par personāla piesaistīšanas plānu, bet AM ierēdņi skaidroja, ka strādāt paredzēts vairākos virzienos. Proti, paredzēts palielināt profesionālā dienesta karavīru skaitu, un tad ir nepieciešams pārstrukturēt jauniesaucamo apmācību. Šogad esot bijis liels jauniesaucamo pieplūdums, norādīja AM pārstāvji. Savukārt saistībā ar Zemessardzi jāpalielina apmācības dienu skaits un nepieciešams ekipējums, skaidroja AM.
Deputāti diskutēja arī par darba nespējas lapām un to kontroli. Bondars prasīja Veselības ministrijas (VM) ierēdņiem, vai slimības lapu palielinājums saistīts ar "slimībām vai blēdībām". VM norādīja, ka viņiem nav informācijas, ka tas varētu būt saistīts ar blēdībām. Jautājums par darba nespējas lapām bija uzdots arī Labklājības ministrijas pārstāvjiem, kuri norādīja uz mazu inspektoru skaitu, kas pārbauda slimības lapas.
2016.gada valsts budžeta likumprojekts paredz, ka nākamgad valsts ieņēmumi varētu augt līdz 7,37 miljardiem eiro, bet izdevumi - līdz 7,65 miljardiem eiro.
Salīdzinājumā ar 2015.gada plānu likumprojektā paredzēts ieņēmumu palielinājums 114,2 miljonu eiro apmērā un izdevumu palielinājums 183,2 miljonu eiro apmērā. Iekšzemes kopprodukta (IKP) prognoze 2016.gadam ir noteikta 26,13 miljardu eiro apmērā.
Pieļaujamais vispārējās valdības budžeta deficīts noteikts 1% apmērā no IKP. Maksimālais valsts parāds 2016.gada beigās noteikts 10,1 miljarda eiro apmērā. Tāpat noteikts, ka finanšu ministrs 2016.gadā var valsts vārdā sniegt galvojumus 35 956 620 eiro apmērā. Valsts budžeta aizdevumu kopējais palielinājums noteikts 243 269 723 eiro apmērā.
Mērķdotāciju apjoms pašvaldībām plānots 338 606 684 eiro apmērā, tajā skaitā valsts budžeta dotācija pašvaldībām būs 36 479 383 eiro. Paredzēts noteikt, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu sadalījums starp valsts budžetu un pašvaldību budžetiem ir šāds - pašvaldību budžetiem 80% apmērā un valsts budžetam - 20% apmērā, IIN likme ir 23%, maksātāja mēneša neapliekamais minimums - 85 eiro un IIN atvieglojumi par apgādībā esošu personu - 165 eiro mēnesī. Prognozētie IIN ieņēmumi pašvaldību budžetos ir 1,21 miljards eiro.
Nākamgad paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu jomā, piemēram, solidaritātes nodokļa ieviešana labi atalgotajiem darbiniekiem, izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa režīma piemērošanā, pretēji iepriekš plānotajam netiks samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tiks palielināts neapliekamais minimums, kas tiks diferencēts, pieaugs akcīzes nodoklis alkoholam, naftas produktiem, elektroniskajām cigaretēm un smēķējamai tabakai, tāpat plānots palielināt azartspēļu nodokļu un nodevu apmēru.
Pagājušajā nedēļā Budžeta komisija pabeidza vērtēt ar nākamā gada budžetu saistītās likuma izmaiņas pirms pirmā lasījuma. Deputāti konceptuāli atbalstīja visus 24 ar budžetu saistītos likumprojektus. Pret atsevišķām plānotajām izmaiņām deputātiem bija iebildumi, tomēr būtisku strīdu nebija, jo plašākas diskusijas plānotas tad, kad likumprojekti tiks vērtēti otrajā lasījumā. Komisijas sēdēs tika norādīts arī uz vairākiem plānotajiem precizējumiem un priekšlikumiem uz otro lasījumu, lai pilnveidotu iecerētās likumu izmaiņas.
Pirmajā lasījumā Saeimas sēdē valsts budžetu un saistītos likumprojektus plānots skatīt 3.novembrī, bet galīgajā lasījumā - 30.novembrī. Plānots, ka priekšlikumus uz otro lasījumu varēs iesniegt līdz 6.novembra plkst.17.
Uz sarakstu