Rēzeknes tehnikums attīsta sadarbību ar pilsētas pašvaldību
Notiek aktīva Rēzeknes tehnikuma virzība pretī attīstībai, sadarbības ar sabiedrību veicināšanai, kā arī šīs izglītības iestādes kvalitatīvo un kvantitatīvo rādītāju paaugstināšanai, pilsētas informācijas portāls Rezekne24.lv uzzināja Rēzeknes pilsētas pašvaldībā.Tehnikumu šajā procesā ļoti aktīvi atbalsta Rēzeknes pilsētas pašvaldība, saskatot sadarbībā pozitīvas izmaiņas un labas perspektīvas, kas būs noderīgas ne tikai rēzekniešiem, bet arī visa reģiona iedzīvotājiem.
Lai īstenotu šo un daudzas citas pozitīvas ieceres, šā gada janvārī Rēzeknes tehnikumā tika izveidota Tehnikuma Padome un apstiprināts Rēzeknes Tehnikuma padomes nolikums. Par padomes priekšsēdētāju ievēlēts Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs A.Bartaševičs, padomes sastāvā darbojas arī tehnikuma audzēkņi, audzēkņu vecāku, tehnikuma administrācijas un pedagogu pārstāvji, kā arī ar tehnikumā īstenojamo izglītības programmu tematiskajām jomām saistītu nozaru asociāciju un darba devēju pārstāvji.
"Jebkuras skolas padome ir gan padomdevējs, gan darba uzraudzītājs, gan arī iestādes attīstības plānotājs," skaidro Rēzeknes pilsētas izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings. "Attiecīgi arī Tehnikuma padome izvirzīja šai mācību iestādei konkrētus uzdevumus, tostarp labi pārdomātas izglītības programmas, lai varētu izvērtēt, kādiem virzieniem vairāk pievērst uzmanību, lai nerastos nevajadzīga konkurence ar ģeogrāfiski tuvu esošām iestādēm, iekarojot kādu nišu, kura jau eksistē un veiksmīgi darbojas."
Otrs uzdevums, kuru tehnikumam rekomendēja Tehnikuma padome, ir cieši sadarboties ar darba devējiem. Tika ierosināts apzināt visus Rēzeknes pilsētas un blakus esošo novadu uzņēmējus par darbaspēka nepieciešamību tuvākajā pārskata periodā, lai noskaidrotu to profesiju klāstu, pēc kurām tuvākajā laikā būs lielāks pieprasījums, un elastīgi reaģēt uz darba tirgus pieprasījumu, izstrādājot atbilstošas tehnikuma mācību programmas vai pielāgojot tās darba tirgus apstākļiem.
Augstākais bezdarba līmenis joprojām ir Latgalē, un profesionālās izglītības mācību iestādes, kāds ir arī Rēzeknes tehnikums, uzdevums ir nepaplašināt bezdarbnieku rindas ar nepieprasītu profesiju pārstāvjiem, bet gan pēc iespējas mazināt šo bezdarba līmeni.
Tādēļ efektīva var būt Tehnikuma sadarbība ar Nodarbības valsts aģentūru – NVA piedāvā bezdarbniekiem apmācību kursus tehnikumā, kur tiem, apgūstot vajadzīgās iemaņas pie kvalificētiem speciālistiem uz kvalitatīvām iekārtām, ir iespēja iegūt pietiekami augsta līmeņa zināšanas, lai varētu atgriezties darba tirgū. Rēzeknes tehnikumam ir laba pieredze tālākizglītības programmu īstenošanā. Beidzamo gadu laikā ir organizēta pieaugušo profesionālā tālākizglītība un pilnveide elektromontiera, autoatslēdznieka, apdares darbu tehniķa, pavāra profesijā.
Pašreiz Rēzeknes tehnikums sniedz profesionālo izglītību četrās vietās – Rēzeknē, Viļānos, Zilupē un Lūznavā. Ņemot vērā to, ka Rēzeknes tehnikums profesionālās izglītības programmu īstenošanai saņem valsts budžeta dotāciju atbilstoši gada vidējam izglītojamo skaitam, kā arī izpētot demogrāfisko situāciju Latgales novadu pašvaldībās, ir jāņem vērā katras mācību vietas uzturēšanas izmaksas.
Apskatot Valsts budžeta finansēto izglītojamo mācību vietās sadalījumu pa kursiem uz šā gada 1.janvāri, redzams, ka Rēzeknē pirmajā kursā profesiju apgūst 133 cilvēki, Viļānos – 41, Zilupē – 29, bet Lūznavā – neviens. Attiecīgi arī kopējais izglītojamo skaits Lūznavā ir manāmi mazāks, kas ir tikai 9% no kopējā skaita. Kopskaitā pašreiz Lūznavā iegūst profesiju 71izglītojamais (salīdzinājumam: Rēzeknē – 501), bet pēc ceturtā kursa aiziešanas, nākamo mācību gadu Lūznavā uzsāks tikai aptuveni 40 audzēkņi. Tādējādi, salīdzinot šo rādītāju mācību vietās, jāsecina, ka visdārgākā viena izglītojamā uzturēšana ir Lūznavā. Ja mācību infrastruktūras uzturēšanas izmaksas uz vienu izglītojamo Rēzeknē 2013., 2014.gadā vidēji sastāda 500 eiro, tad Lūznavā šīs izmaksas sasniedz 850-1200 eiro uz vienu izglītojamo gadā, kas vairākas reizes pārsniedz viena izglītojamā uzturēšanas izmaksas tehnikumā (520 – 540 eiro gadā).
Bet nākamgad šī starpība varētu pieaugt vēl vairāk.
Izglītojamo pārcelšana no Viļāniem (Autotransports) vai no Rēzeknes (Būvdarbi) uz Lūznavu ir maz iespējama, jo izglītojamie atsakās braukt uz Lūznavu un izsaka viedokli, ka tad pāries mācīties uz citu skolu (piemēram, vidusskolu), vai arī izvēlēsies citu profesiju. Tādējādi Tehnikums zaudē audzēkņus, bet reģions – kvalificētus speciālistus. Neapšaubāmi, mācību grupu komplektēšanu ietekmē Lūznavas mācību vietas samērā neizdevīgā ģeogrāfiskā situācijā, kā arī tas, ka ievērojami ir samazinājies 9.klašu absolventu skaits, Rēzeknes un apkārtējos novados ir aizvērtas vairākas pamatskolas. Tādēļ Tehnikuma Padome pieņēma lēmumu kopā ar LR Izglītības ministriju mainīt tehniskās izglītības koncepciju, izstrādājot jauno attīstības stratēģiju, vairākas Lūznavā realizētās izglītības programmas pārcelt realizācijai uz Rēzekni un turpmāko attīstību saistīt ar apmācībām galvenokārt Rēzeknē, saglabājot mācību vietas arī Viļānos un Zilupē, kā Rēzeknes tehnikuma jauniešu garantiju un pieaugušo tālākizglītības atbalsta punktus.
Protams, Rēzeknes novada pašvaldības pārstāvji nav ieinteresēti slēgt mācību iestādi Lūznavā, taču diemžēl arī viņiem nebija pietiekoši pārliecinošu argumentu, lai to saglabātu.
Šobrīd Rēzeknes tehnikums strādā pie Attīstības stratēģijas 2014.-2020.gadam. Dokuments ir nodots izvērtēšanai pašvaldībām, kurās atrodas šīs mācību iestādes. Šajā stratēģijā jau ir paredzēts, ka turpmāk attīstība varētu notikt koncentrēti, tieši Rēzeknē, iespējams, ar laiku atsakoties no citām mācību vietām. Bet nākamo mācību gadu šā gada 1.septembrī plānots uzsākt jau bez Lūznavas. Runājot par mācību vietām Viļānos un Zilupē, padome ir lēmusi, sagatavojot savus stratēģijas komentārus, rosināt Ministrijai minētajās pilsētās mācību vietas saglabāt.
Pašreiz Rēzeknes tehnikums īsteno ERAF projektu skolas infrastruktūras uzlabošanai un mācību aprīkojuma modernizēšanai. Projekta mērķis ir izveidot modernu izglītības iestādes infrastruktūru un mācību materiālo bāzi, nodrošinot kvalitatīvu un darba tirgus prasībām atbilstošu prioritāro profesionālās vidējās izglītības programmu un arodizglītības programmu īstenošanu Latgales plānošanas reģionā.
Projekta ietvaros paredzēts uzlabot Rēzeknes tehnikuma ēku kompleksa Varoņu ielā 11a, Rēzeknē infrastruktūru – plānota mācību korpusa rekonstrukcija un pārtikas laboratoriju jaunbūve, dienesta viesnīcas apmēram 300 audzēkņiem korpusa rekonstrukcija, nodrošinot šī ēku kompleksa pieejamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī darbnīcu un mācību telpu aprīkošana ar modernām tehnoloģijām (datori, interaktīvās tāfeles u.c.).
Dienesta viesnīcā iecerēts ierīkot laboratorijas tādām programmām, kā, piemēram, "Viesnīcu pakalpojumi". Rēzeknes tehnikumā (visās mācību vietās) kopumā var apgūt 14 mācību programmas un iegūt 20 profesijas. Uz sarakstu