Pašvaldības kopīgā rezolūcijā aicina novadu apvienošanā saglabāt brīvprātības principu
Pašvaldību pārstāvji apstiprinājuši rezolūciju par valdības piedāvātajiem administratīvi teritoriālā dalījuma variantiem, aicinot pārtraukt nelietderīgas diskusijas un novadu apvienošanā saglabāt brīvprātības principu.
Šādu rezolūciju pašvaldību pārstāvji šodien apstiprinājuši Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) rīkotajā Novadu dienā Priekuļu novadā, aģentūru LETA informēja LPS padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Maija Pētermane.
Pašvaldību vadītāji pauda neizpratni, kādēļ vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) atkārtoti neatrod iespēju domju priekšsēdētājiem skaidrot savas ieceres būtību.
Ne pagājušajā nedēļā LPS Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas sēdē, ne uz Novadu dienu ministrs neieradās, kaut gan vairākkārt tika aicināts. Tādēļ novadu sapulce pieņēma oficiālu aicinājumu Gerhardam tikties un skaidrot Administratīvi teritoriālo reformu ieceres, akcentēja Pētermane.
Tāpat valdība tiek aicināta nodrošināt pētījuma izstrādi par to, kā attīstības pasākumu nefinansēšana ir ietekmējusi situāciju novados.
Novadi aicina pārtraukt nelietderīgu diskusiju par kārtējo apvienošanu, pirms nav izvērtēti iepriekš veikto pasākumu rezultāti. Tiek norādīts, ka būtiski ir saglabāt novadu brīvprātīgas apvienošanās vai sadalīšanās mehānismu.
Ikgadējā Novadu diena ir tradicionāls pasākums, lai novadu pašvaldību speciālisti un politiķi kopīgi pulcētos forumā un darba grupās apspriestu aktuālas tēmas.
Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti. Virkne pašvaldību iebildušas ministrijas plāniem, norādot, ka neredz tai pamatojumu, kā arī ir sašutušas, ka ieceres ar tām nav pārrunātas. Vienlaikus atsevišķas pašvaldības ministrijas ieceri atbalsta.
Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.
Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.
Iepriekšējā reforma nav devusi cerēto rezultātu - tā secinājusi VARAM. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem, tāpat vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu pašvaldības iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīgas.