Mainījusies Kurzemes NVO atbalsta centra vadība
Kurzemes NVO atbalsta centrs (KNVOAC) ir sabiedriskā labuma organizācija, kas pirms 17 gadiem tika dibināta ar nosaukumu ''Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs'', lai palīdzētu attīstīties bijušajā Talsu rajonā esošajām sabiedriskajām organizācijām, no kurām daļa vēlāk pārtapa par biedrībām un nodibinājumiem.
Kā pilsētas informācijas portālu Talsi24.lv informēja Kurzemes NVO atbalsta centrs priekšsēdētāja Inese Siliņa, organizācijas darbības pirmsākumos nozīmīgs akcents tika likts uz savas teritorijas esošo aktīvo iedzīvotāju apzināšanu, apvienošanu, konsultēšanu, noderīgu apmācību organizēšanu demokrātijas un līdzdalības veicināšanai. Jāatceras, ka tolaik Latvija nebija nedz Eiropas Savienībā, nedz NATO.
Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs bija viens no pirmajiem un aktīvākajiem, kas veicināja pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā. Novērtējot organizācijas darbu, kontaktus un pieredzi darbam ar sabiedrību, jau 2006.gadā organizācijai tika piešķirts Kurzemes NVO resursu centra statuss un attiecīgs valsts budžeta finansējums. Diemžēl, sākoties valsts ekonomiskajai lejupslīdei, finansējums tika pārtraukts un organizācijai nācās slēgt savu filiāli Saldū.
Visu šo laiku ar vairāk vai mazāk redzamu publicitāti, Kurzemes NVO atbalsta centrs ir bijis pieejams primāri Talsu novada esošo nevalstisko organizāciju aktīvistiem un aktīvajai sabiedrības daļai. Kā vienus no nozīmīgākajiem KNVOAC devumiem Talsu novadam var minēt gan jauniešu tīkla un brīvprātīgo kustības aizsākumu un koordinēšanu, gan aktīvo iedzīvotāju apvienošanu un izglītošanu, gan arī aktivitātes vietējo labdarības tradīciju nostiprināšanā. 2001.gadā biedrība īstenoja pilotprojektu "Līdzdalība plānošanā un vietējā filantropijā Talsos", kā rezultātā 2002.gadā notika pirmais Talsu novada iedzīvotāju forums un tika nolemts dibināt vienu no šobrīd Latvijā zināmākajiem kopienu labdarības fondiem – Talsu novada fondu (TNF). Ja TNF savas darbības pirmsākumos un vadībā bija cieši saistīts ar KNVAOC, tad šobrīd TNF ir spēcīga, neatkarīga organizācija, kura ne tikai veiksmīgi strādā pati, bet arī konsultē citus esošos un topošos kopienu fondus Latvijā.
Kad 2012.gadā notika KNVOAC vadības maiņa un par organizācijas vadītāju kļuva Inese Siliņa, bija nopietni jāizvērtē KNVOAC turpmākie darbības virzieni – kopš dibināšanas laika bija mainījušās sabiedrības un arī nevalstisko organizāciju līderu vajadzības. Informācijas pieejamība bija visapkārt, tai skaitā Internets pieejams teju visiem, pieaugušas iedzīvotāju zināšanas un arī bijušā Talsu rajona teritorijā darbojās jaunas un spēcīgas organizācijas – jau pieminētais Talsu novada fonds, kā arī Talsu rajona partnerība, kura administrē ES fondu līdzekļus tieši lauku teritorijās esošo iedzīvotāju iniciatīvu, tai skaitā arī uzņēmumu un pašvaldību, atbalstam, kā arī organizē pieredzes apmaiņas.
Ņemot vērā kopējās izmaiņas gan sabiedrības, gan nevalstisko organziāciju līderu vajadzībās un pārmaiņas NVO sektorā kopumā, kur būtiska nozīme bija ar finansējuma piesaistes iespējām organizācijas pakalpojumu nodrošināšanai sabiedrībai, 2013.gadā KNVAOC biedri izstrādāja biedrības attīstības stratēģiju. Stratēģijā tika iekļauts arī kopējais biedru redzējums jeb vīzija par tālāko darbību, kas pauda, ka biedrībai ir jābūt atvērtai, radošai un inovatīvai organizācijai ar stabilām tradīcijām, kas apvieno, stiprina un iedrošina biedrības un nodibinājumus Kurzemē visdažādāko ideju īstenošanai. Balstoties uz šo stratēģiju, biedrība mainīja nosaukumu uz "Kurzemes NVO atbalsta centrs", kļūstot par reģiona mēroga organizāciju. Praksē tas nozīmēja, ka organizācija aktīvāk savu darbību izvērš tajos novados, kuru pašvaldības bija un ir ieinteresētas sadarboties un kuru iedzivotājiem nav jau esošas, labi strādājošas savstarpējās sadarbības un atbalsta formas.
Pieņemtais lēmums sevi ir attaisnojis. Nepilnu 3 gadu laikā ir nostiprināta organizācijas atpazīstamība un kontakti ne tikai Talsu novadā, bet arī visā Kurzemē, par ko liecina gan plašais sadarbības tīkls, gan strauji augošais biedru skaits. No 17 biedriem 2012.gada nogalē, organziācijas 2015.gada nogalē jau ir 45 biedri no kopumā 11 Kurzemes novadiem.
Būtisks KNVOAC jaunās izaugsmes novērtējums ir arī veiksmīgā sadarbība ar Kultūras ministriju, kura jau divus gadus pēc kārtas ir uzticējusi KNVOAC īstenot valsts uzdevumus pilsoniskās sabiedrības un starpkultūru dialoga attīstības jomā Kurzemē. Nozīmīgs izaicinājums ir bijis strādāt ne tikai ar pamatnācijas – latviešu – dibinātajām un vadītajām, pārstāvētajām organziācijām, bet arī ar Kurzemes mazākumtautību NVO sektoru. Šī darba novērtējums šogad ir rezultējies, valstij uzticot KNVOAC organizēt Latvijas mazākumtautību forumu.
Ņemot vērā gan organizācijas darbības paplašināšanos, gan izmaiņas NVO sektora vajadzībās, līdzšinējais KNVOAC pārvaldes modelis, kad par visu ir atbildīgs un visas aktivitātes vada un pārzina viens cilvēks – direktors, kļuva pārāk smags tālākajai organizācijas attīstībai. Tādēļ pēc direktores iniciatīvas tika nolemts mainīt organizācijas pārvaldes modeli, kas skar gan organizācijas biedru sasaukšanas kārtību, gan arī vadībā esošo personu skaitu. 2015.gada 28.oktobrī noslēdzās organziācijas pārvaldes struktūras izmaiņas – turpmāk organizāciju vadīs valde 3 personu sastāvā, kas tiek ievēlēta uz 5 gadu darbības periodu: biedrības priekšsēdētāja Inese Siliņa un 2 valdes locekļi - Gita Vadone un Linda Penēze.
Inese Siliņa turpinās vadīt kopējo organizācijas darbu un attīstību, strādājot gan pie organizācijas finansējuma piesaistes, sadarbības kontaktu un tīkla veidošanas, kā arī strādājot kā NVO sektora konsultante un lektore. Valdes locekles Gitas Vadones galvenā darbības joma būs darbs ar bijušā Talsu rajona un īpaši Talsu novada teritorijas aktīvajiem iedzīvotājiem, koordinējot un īstenojot kopīgas aktivitātes. Savukārt valdes locekle Linda Penēze turpinās savu darbu NVO sektoram noderīgās un aktuālās informācijas apkopošanā, publiskošanā, kā arī NVO publicitātes satura radīšanā.
Kurzemes NVO atbalsta centra birojs atrodas kino "Auseklis" 2.stāvā (ieeja no sāniem, no METRUM puses). Ņemot vērā organizācijas darba specifiku, birojs ir atvērts apmeklētājiem katru pirmdienu no plkst.9.00 – 12.00, par iespējam tikties citā laikā sazinoties ar Gitu Vadoni, tel. 26337414.
Vispārīgām konsultācijām par biedrību dibināšanu, vadību, sadarbību un finansējuma piesaisti interesenti aicināti sazināties ar biedrības priekšsēdētāju Inesei Siliņu pa tālruni 29811722 vai rakstotinese@kurzemesnvo.lv.
Savukārt, lai ievietotu informāciju par savas biedrības aktualitātēm KNVOAC informācijas tīklā - mājas lapāwww.kurzemesnvo.lv, elektroniskajā ziņu lapā un sociālajos tīklos facebook.com/kurzemesnvo, twitter.com/kurzemesnvo, informačiju sūtiet uz info@kurzemesnvo.lv!
Uz sarakstu