Banner 980x90

Latvijas IKP pirmajā ceturksnī pieaug par 2,1%

Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv
Ilustratīvs foto/ Foto: Pilseta24.lv
Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pirmajā ceturksnī, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,1%, salīdzinot ar 2015.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Kā ziņo aģentūra LETA, savukārt, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, Latvijas IKP šogad pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada pirmo ceturksni ir palielinājies par 1,5%.

Tāpat statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2015.gada ceturto ceturksni, IKP salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, ir palielinājies par 0,1%.

2016.gada pirmajā ceturksnī Latvijas IKP faktiskajās cenās bija 5,467 miljardi eiro.

Statistikas pārvaldē norādīja, ka no ražošanas aspekta (salīdzināmajās cenās, sezonāli neizlīdzināti dati) 2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2015.gada pirmo ceturksni, apstrādes rūpniecība augusi par 0,5%. Lielākie pieaugumi bija vērojami tekstilizstrādājumu ražošanā - par 12%, koksnes un koka izstrādājumu ražošanā - par 9%, kā arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā - par 8%. Savukārt samazinājums bija pārtikas produktu ražošanā - par 1,5%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 4% un apģērbu ražošanā - par 6%.

Būvniecības produkcijas apmērs minētajā laika periodā samazinājās par 19%. Lielākie kritumi bija dzīvojamo ēku būvniecībā - par 25%, kā arī autoceļu, šoseju, ielu, ceļu un dzelzceļu līniju būvniecībā - par 26%. Pieaugums bija vietējās nozīmes cauruļvadu un kabeļu būvniecībā - par 49% un viesnīcu būvē - 2,1 reizi.

Mazumtirdzniecība minētajā laika periodā palielinājās par 1%, tajā skaitā par 2% pieauga pārtikas un par 1% - nepārtikas preču tirdzniecība. Vairumtirdzniecība šajā laika periodā pieauga par 6%.

2016.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada pirmo ceturksni transportā bija pieaugums par 2%, tajā skaitā pasažieru pārvadājumi auga par 6%, bet kravu apgrozība - par 1%.

Savukārt izklaides un atpūtas pakalpojumu apmērs palielinājies par 6%, tajā skaitā azartspēļu nozarē pieaugums bijis par 9%.

IKP pieaugumu veicināja arī produktu nodokļi (pievienotās vērtības, akcīzes un muitas nodokļi), kas 2016.gada pirmajā ceturksnī pieauga par 6%.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmēja, ka no izlietojuma aspekta (salīdzināmajās cenās, sezonāli neizlīdzināti dati) šogad pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada pirmo ceturksni privātais galapatēriņš pieauga par 4%. Privātajā galapatēriņā mājsaimniecību izdevumi pārtikai palielinājās par 5%, transportam (izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija) - par 9%, atpūtai un kultūrai - par 3%, bet izdevumi mājokļa uzturēšanai saglabājās iepriekšējā gada līmenī. Mājsaimniecību galapatēriņu ietekmēja patēriņa cenu kritums un mājsaimniecību ienākumu palielināšanās.

Valdības galapatēriņš minētajā laika periodā palielinājās par 2%.

Savukārt bruto pamatkapitāla veidošana samazinājusies par 16 %. Ieguldījumi iekārtās un mašīnās sarukuši par 10%, intelektuālajā īpašumā - par 15%, bet mājokļos un citās ēkās un būvēs - par 24%.

Eksports minētajā laikā samazinājies par 3%, bet importa apmēri auguši par 5%.

2015.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2014.gada pirmo ceturksni, Latvijas IKP, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, pieauga par 1,8%.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)