Kučinskis: Valstij zināma kontrole LMT un "Lattelecom" jāsaglabā
Lēmums par valsts kapitālsabiedrību "Lattelecom" un "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) nākotni būs jāpieņem valdībai, un, ja nepieciešams, tiks veikta padziļināta pārbaude, sarunā ar aģentūru LETA teica Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Premjers ceturtdien, 25.februārī, ticies ar abu uzņēmumu vadību un uzklausījis abas puses un to ieceres. "Šis jautājums visai valstij ir aktuāls. Tāpēc esmu iepazinies ar visiem piedāvājumiem un variantiem," piebilda premjers.
Turpmākai rīcībai attiecībā uz šo uzņēmumu nākotni jābūt valdības kopīgam lēmumam. Vispirms gan tiks veikta rūpīga analīze un, ja nepieciešams - arī padziļināta izpēte. Kučinskis uzsvēra, ka gan LMT, gan "Lattelecom" ir Latvijai stratēģiski svarīgi uzņēmumi, jo runa ir par stratēģiski svarīgu infrastruktūru. Tieši tāpēc lēmums ir jāpieņem Ministru kabinetam. Jautājums par abu uzņēmumu nākotni tiek risināts jau kopš 2006.gada, un tagad varot pārprast, ja tiek rosināts nesteigties, atzina premjers.
Politiķis uzskata, ka valstij zināma kontrole pār abiem uzņēmumiem tomēr būtu jāsaglabā. "Vienreizējo naudu mēs ļoti ātri protam iztērēt. Bet primārais tomēr ir skatīties ilgtermiņā," teica politiķis.
Kā ziņots, pagājušā gada 20.novembrī tika saņemts abu uzņēmumu apvienošanas piedāvājums no Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmuma "TeliaSonera" un līdz šā gada 22.janvārim uzņēmums gaidīja Latvijas valdības atbildi. Tomēr izlemts, ka par turpmāko rīcību ar LMT un "Lattelecom" valsts kapitāldaļām lems jaunā valdība.
Patlaban Privatizācijas aģentūra (PA) turpina strādāt pie saņemtajiem "TeliaSonera" priekšlikumiem, kas tiks skatīti Ministru kabinetā.
"TeliaSonera" piedāvājums iekļāva trīs scenārijus abu uzņēmumu apvienošanai. Pirmais scenārijs paredz, ka abu uzņēmumu kapitāldaļas nopērk "TeliaSonera", uzņēmumi tiek apvienoti un integrēti "TeliaSonera" grupā, bet kabeļu infrastruktūra paliek valsts rīcībā.
Otrā scenārija gadījumā abu uzņēmumu daļas nopērk valsts, kam seko to apvienošana, bet trešā scenārija gadījumā "TeliaSonera" iegūst apmēram 54% kapitāldaļu apvienotajā uzņēmumā, bet valsts - 46%. Notiek valsts daļu konsolidācija. Šajā piedāvājumā netiek noteikts kabeļu infrastruktūras risinājums.
"Lattelecom" ir viens no lielākajiem Latvijas telekomunikāciju uzņēmumiem, kurš pieder valstij Privatizācijas aģentūras personā (51%) un Dānijā reģistrētajam "TeliaSonera" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" (49%). 2014.gadā uzņēmuma grupa apgrozīja 191 miljonu eiro un nopelnīja 32 miljonus eiro.
LMT dibināts 1992.gadā kā pirmais mobilo sakaru operators valstī. 49% uzņēmuma daļu pieder "TeliaSonera", 23% - "Lattelecom", 23% - valstij piederošajam "Latvijas Valsts radio un televīzijas centram" un 5% - Latvijas valstij. Uzņēmuma grupa pērn apgrozīja 179,2 miljonus eiro un nopelnīja 22,1 miljonu eiro.
Uz sarakstu