Kalvītis: "Latvenergo" iegādāties gāzi Lietuvā liedz normatīvā regulējuma trūkums
AS "Latvenergo" iegādāties gāzi Lietuvā liedz normatīvā regulējuma trūkums Latvijā, pirmdien medijiem stāstīja AS "Latvijas Gāze" (LG) valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.
LETA jau rakstīja, ka "Latvenergo" atkārtoti nosūtījusi oficiālu vēstuli LG ar lūgumu piekļūt gāzes infrastruktūrai, lai varētu no Lietuvas gāzes kompānijas "Litgas" eksperimentālā kārtā iegādāties miljonu kubikmetru gāzes.
LG patlaban vēl vērtē "Latvenergo" iesniegumu, taču LG atzīst, ka šis lūgums ir pretrunā ar gāzes koncerna ekskluzīvajām gāzes apgādes tiesībām Latvijā.
Kalvītis arī atzina, ka patlaban nav izstrādāti pat gāzes sadales sistēmas piekļuves noteikumi, kas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) bija jāizstrādā jau 2014.gadā. Pēc LG vadītāja teiktā, arī SPRK un Ekonomikas ministrijas ieskatā normatīvais regulējums dabasgāzes iegādei no citām valstīm nav pietiekams.
"Kāpēc LG neļauj "Latvenergo" piekļūt gāzes infrastruktūrai? LG ir licence uz sadali, kas nav nevienai Lietuvas kompānijai. Ja SPRK būtu šādu licenci izsniegusi, tad varētu [ļaut piekļuvi gāzes infrastruktūrai], bet patlaban šāda licence nav izsniegta. Nevienai Lietuvas kompānijai nav izsniegta licence uz gāzes tirdzniecību Latvijā," uzsvēra Kalvītis.
Kā ziņots, SPRK 2015.gada septembrī pieņēma gāzes pārvades sistēmas un Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumus, kas ļauj Latvijas lietotājiem gāzi piegādāt no alternatīviem avotiem, bet Administratīvā apgabaltiesa 17.novembrī apmierināja LG lūgumu par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu šajā lietā. SPRK šo Administratīvās apgabaltiesas lēmumu pārsūdzēja.
Savukārt šā gada 5.janvārī Augstākā tiesa atcēla lēmumu par pagaidu aizsardzību lietā, kura ierosināta pēc LG pieteikuma par SPRK 10.septembrī pieņemtajiem dabasgāzes infrastruktūras lietošanas noteikumiem, kas ļauj Latvijas lietotājiem gāzi piegādāt no alternatīviem avotiem. Līdz ar to noraidīts LG lūgums par pagaidu aizsardzības piemērošanu. Lēmums nav pārsūdzams.
LETA jau ziņoja, ka Ekonomikas ministrija izstrādā Ministru kabineta noteikumus, kas atļaus "Latvenergo" iegādāties gāzi no citiem avotiem jau tagad, negaidot gāzes tirgus atvēršanu 2017.gadā. Minētie noteikumi valdībā varētu tikt skatīti jau janvārī.
"Latvenergo" atzina, ka uzņēmums gatavojas atkārtoti lūgt LG atļaut piekļuvi gāzes koncerna pārvades sistēmai, kā arī "Latvenergo" jau sākusi sarunas ar Lietuvas pusi par gāzes cenu u.c. ar gāzes piegādi saistītiem jautājumiem.
Taču LG valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis aģentūrai LETA atzina, ka LG joprojām ir licence, kas gāzes koncernam līdz 2017.gada 10.februārim paredz ekskluzīvas tiesības gāzes sadales tirgū. "Mums ir licence, kur skaidri un gaiši ir pateikts, ka Latvijas teritorijā gāzi var tirgot tikai LG," uzsvēra Kalvītis.
LETA jau ziņoja, ka "Latvenergo" pagājušā gada rudenī bija gatavs testa darījumam ar Lietuvas gāzes tirgotāju "Litgas", taču tad nebija iespējams izmantot LG cauruļvadu sistēmu gāzes transportēšanai.
"Latvenergo" no Lietuvas saņēma izdevīgāku gāzes cenas piedāvājumu nekā no Latvijas. Lietuviešu piedāvātā gāze par 1000 kubikmetriem bijusi par aptuveni desmit eiro lētāka. "Latvenergo" eksperimentālā kārtā vēlējās iegādāties vienu miljonu kubikmetru gāzes, taču LG lēma neļaut "Latvenergo" izmantot gāzes koncerna infrastruktūru. Rezultātā 2015.gada 30.novembrī beidzās Lietuvas kompānijas piedāvājuma termiņš "Latvenergo".
Uz sarakstu