Kā atjaunot veco skapi paša spēkiem?
Lietotu un par velti pieejamu mēbeļu atgriešana dzīvē ir laikmetīga tendence. Aiz nobružātas virsmas un aizkrāsotām detaļām redzīga acs pamanīs nenovērtētu dārgumu. Vecas mēbeles var atjaunot pašu spēkiem, krietni uzlabojot to izskatu.
Uzreiz gan nevajadzētu ķerties klāt sarežģītiem un apjomīgiem priekšmetiem. Visdrošāk sākt ar vienkāršākām mēbelēm, lai ietrenētos un apgūtu darbošanos ar rokas instrumentiem.
Atjaunošanai vispiemērotākās ir no masīvkoka izgatavotās mēbeles. Ja mēbelei ir finierētas plaknes ar izteiktiem defektiem (izrāvumi vai atlīmējies finierējums), tad tās atjaunot bez galdnieka zināšanām būs grūti.
Interjerā ļoti daudz izšķir detaļas
Lai kādas būtu aktuālās interjera dizaina modes tendences, var bez bažām kombinēt dažādu laiku un stilu mēbeles, piešķirot telpai neatkārtojamu izskatu. Tiesa, jāpiedomā pie mēbeļu formu, kopējās krāsu gammas un tekstila rakstu saskaņošanas. Vienkāršs un efektīvs veids, kā izmainīt mēbeles izskatu, ir nomainīt tās furnitūru. Iespējams piemeklēt atbilstošu mēbeļu furnitūra, tajā skaitā dažādu stilu un materiālu rokturus un mēbeļu kājiņas.
Atjaunošanas instrumentu komplekts
Pirmkārt, atjaunošanas darbam noderēs pamatinstrumentu komplekts, kas parasti atrodams ikvienā mājsaimniecībā. Lai no mēbeles noņemtu kultūrslāni, būs nepieciešami dažāda rupjuma smilšpapīri, vīles, krāsotāja fēns un leņķa slīpmašīna jeb fleksis. Ļoti noderīgas būs dažādas birstītes, kas uzliekamas elektriskajam urbim kā uzgalis. Noteikti jāatceras par aizsargbrillēm un darba cimdiem. Darbojoties ar instrumentiem, rodas putekļi, sīkas krāsas, lakas un koksnes daļiņas, kas var nonākt elpceļos, tādēļ ieteicams arī respirators.
Kā atjaunot?
Lūk, veicamie secīgie soļi:
- Mēbeles izjaukšana
Lai rezultāts būtu labs un paveiktais darbs sniegtu gandarījumu, mēbele vispirms jāizjauc, citādi nav iespējams piekļūt visiem stūriem un slēptajām detaļām. Izjauktā stāvoklī plaknes un detaļas būs vieglāk tīrīt, lakot vai krāsot. - Virsmas attīrīšana
Virsmas rūpīgi un bez steigas jānomazgā. Pirmais palīgs – ziepjūdens, taču var izmantot arī jebkuru citu mazgājamo līdzekli. Biezus netīrumus var dabūt nost ar pašgatavotu tīrīšanas līdzekli, kas sastāv no 2/3 daļām ūdens un 1/3 etiķa. Šķidrumus sajauc traukā, uzvelk gumijas cimdus, lai saudzētu rokas, un ar švammīti mēbeli rūpīgi nomazgā. Pēc tam noslauka ar tīru lupatiņu un gaida, līdz mēbele ir nožuvusi. Dažkārt ar to pietiek, lai mēbele atgūtu labu izskatu.
Ja virsmu klāj krāsa, tad tās noņemšanai var izmantot speciālus šķidrumus krāsas (vai lakas) noņemšanai. Šķidrumu krāsas noņemšanai uzklāj ar otu vai uzsmidzina un, kad krāsa uzburbuļo, to ar nelielu špakteļlāpstiņu vai skrāpi noņem. Lakas noņemšanai der terpentīns, bet, ja mēbelei izmantota laka uz spirta vai sveķu bāzes, derēs etanols.
Ja mēbele nav krāsota, tad virsmas tīrīšanai var izmantot dažāda rupjuma smilšpapīru. Tīrīšanu sāk ar rupjāku smilšpapīru un kādā mazāk redzamā vietā izmēģina, vai slīpēšana nenodara kaitējumu, un pēc tam turpina ar smalku smilšpapīru.
Celtniecības fēns noderēs lielāku krāsu laukumu notīrīšanai. Ar fēnu silda krāsu, līdz tā sāk lobīties, tad ar lāpstiņu veco krāsu noņem. Fēns pūš ļoti karstu gaisu, tāpēc jāuzmanās, lai neapdedzinātu roku.
Fleksi vajadzētu ņemt talkā vienīgi tad, ja nekas cits nelīdz. Ar šo instrumentu jāprot rīkoties, jo citādi koku var sabojāt.
Pēc slīpēšanas ar mikrošķiedras lupatiņu notīra liekos putekļus.
- Špaktelēšana un slīpēšana
Nākamais darbs ir mazāko un lielāko laika izgrauzto robu aizpildīšana ar špakteli kokam. Tad atkal slīpēšana, lai plakne būtu gluda kā spogulis. - Krāsošana
Noslēguma posms ir vispatīkamākais – krāsošana. Pirms krāsošanas jāveic gruntēšana. Labu krāsojuma kvalitāti var sasniegt, krāsu uzklājot vismaz divās kārtās. Ja krāsojot izveidojas kāds notecējums vai defekts, to var izlabot. Ļaujiet visam kārtīgi nožūt, tad šo vietu noslīpējiet un atkārtoti piekrāsojiet.
Ja pēc nokrāsošanas mēbelei nepieciešamas jaunas kājiņas, dažāda stila virpotas un metāla mēbeļu kājiņas var iegādāties 220.lv.
Uz sarakstu