Jelgavā piespiež pārdot Aspazijas māju
Dace Kaņepone informēja, ka pašvaldības argumenti par atpakaļpirkuma tiesību izmantošanu joprojām paliekot tādi paši, kādi bija uz lēmuma pieņemšanas brīdi.
"Kā norādīts lēmumā, uz 2014.gada 10.decembri nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) parāds pašvaldības budžetam bija 2823 eiro, tai skaitā par zemi - 2795 eiro, par ēkām - 28 eiro. Turklāt ar 2014.gada 1.oktobra vēstuli Tālivaldis Bratkus tika brīdināts, ka saskaņā ar likumu "Par nekustamā īpašuma nodokli" viņam ir pienākums līdz 30.oktobrim pilnībā nomaksāt parādu. Līdz minētajam datumam parāds netika nomaksāts. Lai arī parāds līdz domes sēdei tika nomaksāts, tomēr tas neatceļ faktu, ka īpašnieks to nebija darījis savlaicīgi, turklāt viņš tika brīdināts par piedziņu, kas var tikt vērsta pret viņu," skaidroja pašvaldības pārstāve.
Vaicāta, kāpēc pašvaldība nesāka parāda piedziņu un vai pašreizējais īpašnieks parādu bija nomaksājis līdz domes sēdei, kurā lēma par piespiedu atpirkšanu, Kaņepone skaidroja, ka "parādu zemnieks līdz dome sēdei samaksāja, jo, iespējams, zināja, ka tiek skatīts lēmums par atpakaļpirkuma tiesību izmantošanu".
Pašvaldības pārstāve gan akcentēja, ka lēmums par atpakaļpirkuma tiesību izmantošanu nav saistīts tieši ar NĪN piedziņu, bet ar līgumā atrunāto pienākumu godprātīgu pildīšanu. "Rodas jautājums, kādēļ viņš pieļāva parāda uzkrāšanos, tomēr īsi pirms domes sēdes nomaksāja," pauda Kaņepone.
"Neatkarīgi no nodokļa nomaksas fakta atsauce uz nenomaksāto nodokli lēmumā vairāk saistīta ar situācijas aprakstu kopumā, kāda tā veidojās ilgstošā laika posmā, jo arī lēmumā norādīts, ka parāds ir uz 10.decembri, jo bez uzkrātā parāda konstatēta patvaļīga būvniecība, gan nojaucot verandu, gan veicot nesaskaņotus darbus ēkas iekšpusē, tādējādi pārkāpjot līgumā atrunātos pircēja pienākumus," skaidroja Kaņepone.
Viņa informēja, ka Valsts kultūras pieminekļa aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas valsts inspektori 2014.gada septembrī, apsekojot valsts nozīmes vēstures pieminekli "Dzejnieces Aspazijas dzimtās mājas" Zaļenieku pagasta "Daukšās", konstatēja, ka ir sākta verandas rekonstrukcija bez normatīvajos aktos paredzētās dokumentācijas saskaņošanas un inspekcijas atzinuma saņemšanas.
Savukārt, kad 2014.gada 28.oktobrī Jelgavas novada būvinspektors, pamatojoties uz Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas ziņojumu par iespējamu patvaļīgu būvniecību, apsekoja īpašumu, konstatēja, ka veikta dzīvojamās mājas verandas demontāža, skaidroja Kaņepone.
"Ēkai pilnībā nojaukta veranda, ierīkoti jauni pamati veco pamatu vietā un ierīkoti jauni lentveida pamati kāpņu ierīkošanai. Pirmā stāva pārsegums pilnībā nomainīts (nomainītas sijas, dēļi). Iekšpagalmā ierīkoti jauni lentveida pamati. Būvniecība (jaunu lentveida pamatu ierīkošana) un atjaunošana (rekonstrukcija) notikusi bez Jelgavas novada pašvaldības būvvaldes izsniegtas būvatļaujas un bez saskaņošanas ar Valsts kultūras pieminekļu inspekciju," skaidroja pašvaldības pārstāve.
"Pašvaldība noraida publiski izskanējušās aizdomas par to, ka tā vēlētos atņemt īpašumu, lai zemi "izgādātu kādam citam zemniekam", jo tas nav domes lēmuma mērķis. Turklāt jāatgādina, ka jebkurā situācijā, kad pašvaldība atsavina sev piederošus īpašumus, tas tiek darīts ar domes lēmumu un atklātas izsoles ceļā," pauda Kaņepone.
Viņa arī piebilda, ka kopš pirkuma-pārdevuma līguma noslēgšanas 1998.gadā Bratkus nav ierakstījis īpašumu Zemesgrāmatā uz sava vārda, tālab pēdējās atzīmes par īpašniekiem ir joprojām uz Jelgavas novada pašvaldības vārda.
Kā ziņots, Bratkus tiesā rosinājis īpašumtiesību nostiprināšanu, un viena tiesas sēde jau atlikta, jo uz lietas izskatīšanu nav ieradies pašvaldības pārstāvis. Tagad nākamā tiesas sēde plānota 2016.gada 3.martā, aģentūru LETA informēja Jelgavas novada Zaļenieku pagasta zemnieks Tālivaldis Bratkus, kurš apsaimnieko Aspazijas dzimtās mājas "Daukšas", tajās saglabājot muzeju un rīkojot pasākumus.
Viņš pastāstīja, ka kopā ar sievu Madlēnu, kura ir kultūras darbiniece, "Daukšas" ar visu saimniecību iegādājās 90.gadu beigās no Jelgavas rajona padomes un Zaļenieku pagasta par 22 000 latu jeb aptuveni 31 000 eiro. Saimniecībā ietilpst sarkano ķieģeļu māja, kūts, pirts un 65 hektāri zemes.
Kopš pagājušā gada nogales Jelgavas novada dome mēģina īstenot šī īpašuma piespiedu atpirkšanu, izmantojot, pēc Bratkus domām, apšaubāmus argumentus, turklāt tā gatavojas īpašumu atpirkt par pirkuma cenu, lai gan pa šiem gadiem esot augusi īpašuma tirgus vērtība, īpaši zemei.
Pēc zemnieka rīcībā esošās informācijas, dome nolēmusi izmantot atpakaļpirkuma tiesības, kas paredz īpašumu atgūt par tādu pašu summu, kā tas pārdots. Par ieganstu dome esot nolēmusi izmantot to, ka būvvalde konstatējusi verandas nojaukšanu, un to, ka sijas mājas iekšpusē nesankcionēti nomainītas pret jaunām. Dome pārmetusi arī, ka "Daukšās" neesot sarīkots neviens Aspazijas atceres pasākums, kā arī konstatēts nekustamā īpašuma nodokļa parāds.
Bratkus pastāstīja, ka dome atsaukusies uz konkrētā perioda pēdējā posma parādu, kas līdz domes lēmuma tapšanai jau bijis nomaksāts, tāpat kritika par pasākumu nerīkošanu neatbilstot patiesībai, jo agrāk pašvaldība pati piešķīrusi pateicības rakstus tieši par atceres pasākumu rīkošanu, turklāt "Daukšās" izveidota arī Aspazijas memoriālā istaba.
Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) informācija, "Daukšās" notikuši arī ZPR pasākumi.
"Pateicoties sabiedrības atbalstam, kā arī Jelgavas rajona padomes un Zaļenieku pagasta padomes rūpēm par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, Aspazijas "Daukšas" ir izglābtas no privatizācijas un nodotas saimnieku - Madlēnas un Tālivalža Bratkus pārziņā," iepriekš secinājis ZPR pārstāvis Juris Kālis.
"Laika gaitā te atjaunota tuvējā pirtiņa, izkopta ainava, dzīvojamai ēkai uzklāts jauns jumts, iebūvētas ozolkoka durvis, paveikti citi darbi. Lai arī "Daukšu" atjaunošanā vēl darāmā netrūkst, laiku pa laikam te savus iestudējumus rāda vietējie amatierteātri un dzejas lasījumos satiekas literāti. Pa ceļam uz Zaļeniekiem, Tērveti un citām Zemgales skaistākajām vietām "Daukšās" iegriežas arī tūristi," konstatējuši ZPR speciālisti.
Uz sarakstu