Jeļenai Lonskai – ekonomikas doktora zinātniskais grāds
26.janvārī Daugavpils Universitātes (DU) Sociālo zinātņu fakultātē notika Daugavpils Universitātes Ekonomikas nozares promocijas padomes sēde, kurā veiksmīgi promocijas darbu "Teritoriju attīstītības novērtēšana Latvijas reģionos" ekonomikas doktora (Dr. oec.) zinātniskā grāda iegūšanai apakšnozarē "Reģionālā ekonomika" aizstāvēja Jeļena Lonska.
Kā stāsta Jeļena, tad sākumā promocijas darbam esot bijusi izvēlēta pavisam cita tēma, kas bija saistīta ar augstākās izglītības finansēšanas problēmām un būtu kā turpinājums viņas maģistra darbam. Tā kā kursabiedram bijusi izvēlēta līdzīga tēma un viņš ar augstāko izglītību bijis vairāk saistīts, tad Jeļena nolēma mainīt savu tēmu.
"Ar tēmas maiņu nomainīju arī zinātnisko vadītāju Ivetu Mietuli, kura mani iedrošināja stāties doktorantūrā un palīdzēja pirmajā gadā. Darbu rakstīju pie DU vadošās pētnieces Veras Boroņenko, ar kuru sadarbība turpinās arī tagad, jo viņa pašlaik veic pētniecības darbu šajā nozarē Horvātijas valdības finansētā projekta ietvaros Rijekas Universitātē," stāsta Jeļena.
Pētniece uzskata, ka viņas darba novitāte bija gan subjektīvo indikatoru izmantošana attīstītības novērtēšanā, gan kvalitatīvas attīstības paradigmas pielietošana, skatot kopējo dzīves labklājību un sasniegto teritorijas attīstības līmeni. Interesanti, ka Jeļenai nācies ekonomistiem pierādīt vārda ‘attīstītība’, kas ticis lietots viņas pētījumā, esamību.
"Nezinātājiem pierādīju, ka vārdu ‘attīstība’ savā darbā izmantoju procesa apzīmēšanai, bet attīstītība ir tas, ko mēs sasniedzam šajā attīstības procesā, tas ir kā rezultāts. Tas ir tāpat kā izglītība un izglītotība. Pierādīju, ka tāds vārds pastāv LZA akadēmiskajā terminu datu bāzē, ieguvu arī atzinumu par šī termina izmantošanu no Latviešu valodas aģentūras. Galarezultātā šo vārdu varēju atspoguļot arī darba nosaukumā," atceras pētniece.
Jeļenas promocijas darbā ir analizēta teritoriju attīstītība Attīstības ekonomikas skatījumā, ir izveidota teritoriju attīstītības novērtēšanas metodoloģiskā bāze, tiek izskatīts un sistematizēts teritoriju attīstītības novērtēšanas indikatoru evolūcijas process, tiek sniegts subjektīvo indikatoru izmantošanas pamatojums teritoriju attīstītības novērtēšanā, izpētīti Latvijā oficiāli izmantojamie un izstrādātie alternatīvie teritoriju attīstītības novērtēšanas indeksi, kā arī izstrādāta teritoriju attīstītības novērtēšanas strukturālā shēma, uz kuru balstoties, tiek empīriski novērtēta statistisko reģionu attīstītība Latvijā.