Īslīces vidusskolas audzēkņu vecāki cenšas nepieļaut skolas reorganizāciju
Īslīces vidusskolas audzēkņu vecāki sākuši vairākas iniciatīvas un aktivitātes, lai nepieļautu skolas reorganizāciju par pamatskolu, jo, viņuprāt, attiecīgais Bauskas novada domes lēmums pieņemts nepamatoti un ignorējot datus, aģentūru LETA informēja Īslīces vidusskolas skolas padomes pārstāvis Haralds Helvigs, kurš ir arī viens no skolēnu vecākiem.
Viņš pastāstīja, ka vecāku vairākumu neapmierina pašvaldības lēmumi un nostāja un viņi apņēmušies vēl pacīnīties pret Īslīces vidusskolas reorganizāciju par pamatskolu, neizslēdzot tiesvedības iespēju. Patlaban nosūtītas vēstules Valsts prezidentam, ministrijām un citām iestādēm.
Viņš skaidroja, ka pašvaldība, atsaukdamās uz Ministru kabineta noteikumiem, savā publiskajā komunikācijā minot tikai patlaban esošo niecīgo vidusskolēnu skaitu, ignorējot Īslīces vidusskolas 299 atbalstītāju parakstītajā atklātajā vēstulē paustos argumentus un apkopotos datus, kas esot pretrunā ar pašvaldības informāciju.
Patlaban Īslīces vidusskolā ir mazāk vidusskolēnu, taču tiekot ignorēts pamatskolēnu skaits un tendence, ka to būs vairāk, pat ar rezervi, piemēram, uz 2018.gadu, kad plāno pabeigt reorganizāciju, pauda Helvigs.
Viņš izteica aizdomas, ka pašvaldība, iespējams, izvairās skaidrot un pamatot savu lēmumu tāpēc, ka statistikā par skolu tam neesot pamata, un Īslīces vidusskolas reorganizācija varētu būt manipulācija, lai ģimnāzijas statusu nezaudētu Bauskas Valsts ģimnāzija. Un tieši ģimnāzijas statusa glābšanai tiekot upurētas pagastu vidusskolas, jo arī Bauskas Valsts ģimnāzijā bija samazinājies vidusskolēnu skaits, tāpēc skolai varētu būt apdraudēts ģimnāzijas statuss.
Helvigs skaidroja, ka, pēc datiem par skolēnu skaitu Īslīces vidusskolas pamatskolas plūsmas klasēs, iespējams prognozēt vidusskolēnu skaitu tuvākajos gados. Patlaban, 2015./16.mācību gadā, Īslīces vidusskolas 9.klasē mācās 25 skolēni, 8.klasē - 16 skolēni, 7.klasē - 32 skolēni.
Tātad, ja pamatojumā par reorganizāciju tiek minēts, ka izglītības process notiek apvienotajā 11./12.klasē, kas nenodrošina izglītojamiem konkurences iespējas savā vecumposmā, tad vecāki aicina pievērst uzmanību tam, ka 11.klases skolēnu skaits strauji samazinājās brīdī, kad novadā tika sacelta nepārdomāta ažiotāža par izglītības iestāžu tīkla optimizāciju, jo vēl 2015.gada 27.maijā 10.klasē bija 12 skolēni, bet daļa no viņiem vasarā mainīja izglītības iestādi.
"Īslīces vidusskola atbilst valdības 2015.gada 13.oktobra sēdē apstiprinātajiem Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka minimālo skolēnu skaitu 10.klases atvēršanai no nākamā mācību gada. Noteikumi paredz, ka izglītības iestādei novadā 10.klasē jābūt ne mazāk kā 10 skolēniem vai arī kopējam bērnu skaitam 10.-12.klasē jābūt ne mazākam kā 27 skolēniem. Savukārt no 2018.gada 1.septembra arī novadu vidusskolās 10.klases atvēršanai minimālais skolēnu skaits būs 12 skolēni vai vismaz 32 skolēni 10.-12.klasē," vecāki iepriekš pauduši savā atklātajā vēstulē domei.
"Prognozējot skolēnu skaitu nākamajos gados vidusskolas klasēs, paredzams, ka minimālais skolēnu skaits tiks pārsniegts un pie optimistiska scenārija Īslīces vidusskolēnu skaits varētu būt pat ļoti tuvu noteiktajiem valdības kritērijiem novadu pilsētas skolām," teikts vēstulē.
"Veicot 9.klases un 8.klases skolēnu aptauju par nākotnes nodomiem izglītības turpināšanā, ir redzams, ka no 25 9.klases skolēniem Īslīces vidusskolu izvēlētos - 12 skolēni, arī no 8.klases skolēniem vidējo izglītību vēlētos tur turpināt - 12 skolēni, turklāt līdzīgi kā iepriekšējos gadus 10.klasē tiktu uzņemti arī citu novada izglītības iestāžu skolēni. Vidusskolas posma likvidācija būtu pieļaujama, ja skolēnu skaits pamatskolā būtu tik neliels, ka neatļautu izveidot pilnas vidusskolas klases vairākus mācību gadus pēc kārtas, bet ne jau situācijā, kad tas liecina par pilnīgi pretējo," uzskata Īslīces vidusskolas audzēkņu vecāki.
Vecākiem neesot skaidra argumentācija, kāds ir skolas reorganizācijas iemesls, jo arī pieejamā infrastruktūra, sporta zāle, kabinetu aprīkojumi un mācību kvalitāte Īslīces vidusskolā ir izcilā līmenī. Tāpat katru gadu skola piedalās dažādos konkursos un olimpiādēs, kur gūst labus panākumus ne tikai novada, bet arī valsts mērogā, pauda Helvigs.
To visu ņemot vērā, Īslīces vidusskolas skolas padome nosūtījusi sūdzību vēstules Valsts prezidentam, no kura atbildi vēl gaida, arī Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijai (VARAM), Latvijas Pašvaldību savienībai (LPS), Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) un tiesībsargam.
Tāpat skolas padomes pārstāvji bija devušies uz konsultāciju Izglītības kvalitātes valsts dienestā, kur tikās ar tā vadītāju un IZM ierēdni, kura atbildīga par pašvaldības pieņemto lēmumu saskaņošanu attiecībā uz izglītību. Tur noskaidrots, ka Bauskas novada domes lēmums nevarēšot stāties spēkā bez IZM saskaņojuma, kāds pagaidām nav sniegts.
Atbildi jau sniegusi arī VARAM, informējot, ka šis jautājums nav ministrijas kompetencē un vecākiem ieteikts vērsties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), lai tie izvērtē lēmuma likumību un iespējamo interešu konfliktu, un vecāki jau nosūtījuši vēstuli arī KNAB.
Tiesībsargs Īslīces vidusskolas audzēkņu vecākiem sniedzis plašu skaidrojumu par viņu rīcības iespējām, kā viņi varēt aizstāvēt savas un savu bērnu intereses.
Bauskas novada administrācijas Izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare aģentūru LETA informēja, ka Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks (VL-TB/LNNK) ir nosūtījis IZM saskaņošanai domes lēmumus, kurus ministrija patlaban vēl izskata. IZM saskaņojums pagaidām ir saņemts vienīgi par Mežotnes internātvidusskolas likvidāciju.
Kā ziņots, decembrī Bauskas novada pašvaldība nolēma neatbalstīt skolēnu vecāku lūgumu pārskatīt lēmumu par Īslīces vidusskolas reorganizāciju, jo visi iebildumi jau ņemti vērā iepriekš, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.
Bauskas novada pašvaldībā 4.decembrī tika saņemts Īslīces vidusskolas skolēnu vecāku kolektīvais iesniegums, kurā iesniedzēji lūdza pārskatīt 26.novembra domes sēdē pieņemto lēmumu "Par Bauskas novada pašvaldības vispārējās izglītības iestādes Īslīces vidusskola reorganizāciju" un jautājumu atkārtoti skatīt novada domes komitejās, uz izskatīšanu uzaicinot Īslīces vidusskolas un vecāku pārstāvjus.
Vēlāk Vides komitejā tās priekšsēdētājs Mārtiņš Ruža aicināja deputātus iekļaut darba kārtībā jautājumu par lēmuma par Īslīces vidusskolas pārveidošanu par pamatskolu pārskatīšanu. Deputāti pēc diskusijām nolēma šo jautājumu dienas kārtībā neiekļaut.
"Jau novembrī jautājums izdiskutēts Izglītības, kultūras un sporta lietu komitejā, Vides un attīstības komitejā, kā arī Finanšu komitejā. Visās komitejās lēmums ar balsu vairākumu virzīts tālākai izskatīšanai domes sēdē. Arī domes sēdē lēmums guvis deputātu vairākuma atbalstu, tāpēc nav pamata to atkārtoti skatīt decembra Finanšu komitejā un domes sēdē," skaidroja Bauskas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Gorškova.
Viņa informēja, ka novada domes deputāti tika iepazīstināti ar iedzīvotāju vēstulē paustajiem vecāku argumentiem jau 26.novembra domes sēdē, un tie tika ņemti vērā, balsojot par lēmumu.
"Pieņemtais lēmums par skolas reorganizāciju nenozīmē, ka nākamgad Īslīcē vairs nebūs vidusskolas. Lēmums paredz reorganizāciju pabeigt ar 2018.gada 31.augustu. 2016.gada 1.septembrī 10.klasē netiks uzņemti skolēni, bet tiem, kuri vidusskolas gaitas sākuši 2015.gadā, būs iespēja absolvēt izvēlēto skolu," skaidroja pašvaldības pārstāve.
Iepriekš jau ziņots, ka 26.novembrī Bauskas novada dome nolēma reorganizēt trīs skolas un slēgt Mežotnes internātvidusskolu. Iedzīvotāju neapmierinātību, piketu pie domes un diskusijas bija izraisījusi Īslīces vidusskolas reorganizācija.
Uz sarakstu