Intervija ar ViA Mūžizglītības kursu klausītāju: Jāmācās ir nepārtraukti
Straujā tehnoloģiju attīstība un pārmaiņas sabiedrībā cilvēkam liek domāt par pašizaugsmes nozīmi un mūžizglītības jautājumiem. Mūžizglītība ir prasmju, pieredzes un zināšanu apguve visa mūža garumā, un nav šaubu, ka mācīties vajag visos laikos un visos vecumos. Savā darba un studiju pieredzē dalījās Vidzemes Augstskolas Mūžizglītības kursu klausītāja Dina Līte–Zaķe, pilsētas informācijas portālu Valmiera24.lv informē Vidzemes Augstskolas (ViA) sabiedrisko attiecību speciāliste Naura Kikuste.
Dina ir beigusi Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultāti, vēlāk maģistratūrā apguvusi pārtikas ķīmiju. Pēc studijām Dina mācījusies angļu valodu, lai nostiprinātu skolas laikā iegūtās zināšanas, un arī pašreiz viņa ir mācību procesā. Šobrīd Dina strādā Valsts policijā un ir vadītāja 20 cilvēku lielai komandai. Atbildīgā darba dēļ daudz brīva laika Dinai neatliek, bet hobiju gan ir ne mazums. Pašreiz viņa ir aizrāvusies ar aušanu, iepriekš mācījusies pie meistara grozu pīšanu. Vēl Dinai patīk tamborēt, kādu laiku aizrāvusies ar pērļu izšūšanu, kā arī lasa daudz grāmatu. Papildus visam viņa aktīvi apmeklē pašizaugsmes kursus Vidzemes Augstskolā un atzīst, ka studijas viņai ļoti patīk.
Kā Jūs nonācāt pie idejas iegūt papildu zināšanas?
Kursam Emocionālā inteliģence pieteicos pavisam nejauši. Aprunājos ar savu māsu un viņa ieminējās, ka Vidzemes Augstskolā esot pieteikusies šim kursam. Painteresējos sīkāk un nolēmu pieteikties.
Esmu daudz domājusi par to, ka, ja tu vadi kaut vai nelielu kolektīvu, tev ir jāpanāk, lai šis kolektīvs prasmīgi darbotos. Esmu apguvusi ķīmiju, taču man nav zināšanu par vadības procesiem un to, kā novērtēt cilvēkus, kā panākt komandas darbu. Neviens iepriekš man nav mācījis, kā strādāt ar cilvēkiem. Nereti cilvēks lietas darba intuitīvi, bet ne vienmēr pareizi. Nākas mācīties no savām kļūdām un pieredzes, jo dzīvē ir dažādas situācijas.
Valsts policijā reizi divos gados notiek amatpersonu novērtēšana. Daudzi uztver to formāli, bet, manuprāt, tas ir svarīgs instruments vadītāja rokās, lai viņš spētu vadīt cilvēku grupu un liktu viņiem strādāt kā komandai.
Es nemitīgi apgūstu ko jaunu, lai pierādītu bērniem, ka vecumam nav nozīmes, jo mācīties vajag visu laiku. Regulāri nepieciešams uzturēt prasmes, jo tikai tā var kļūt par kvalificētu speciālistu.
Kādēļ izvēlējāties Vidzemes Augstskolas piedāvātos Mūžizglītības kursus?
Pirmkārt tāpēc, ka kursus var apgūt Valmierā. Tie notiek īsāka laika posmā, viena nodarbība nedēļā, līdz ar to varu organizēt savu laiku un to stundu citu dienu darbā pastrādāt ilgāk. Turklāt mācīšanās process ir ļoti interesants. Es iepazinos ar dažādiem cilvēkiem, gan veciem, gan jauniem, no atšķirīgām darbības jomām. Skatos ar apbrīnu uz cilvēku, kurš kursus apgūst tāpēc, lai vienkārši saprastos ar saviem tuviniekiem. Tā ir liela veiksme, ka Valmierā ir augstskola un profesionāli pasniedzēji.
Kādi kursi līdz šim ir apgūti?
Apmēram pirms pieciem gadiem apguvu datorkursus un nesen noklausījos kursu Emocionālā inteliģence.
Kādēļ tieši šāda izvēle?
Piesakoties kursam Emocionālā inteliģence, vēlējos iemācīties strādāt ar cilvēkiem. Kursa laikā bija atsauces uz to, kāds ir un kādam jābūt labam vadītājam. Līdz ar to nākas domāt par to, vai tu pats esi labs vadītājs.
Kas no līdz šim apgūtā bijis visnoderīgākais?
Abi šie kursi bija ļoti noderīgi. Gatavojot mājas darbus kursā Emocionālā inteliģence, es iemācījos apstrādāt video materiālu. Man nācās apgūt daudz ko papildus, taču beigās bija liels gandarījums par paveikto, jo domāju, ka darbs nebūs man pa spēkam. Tas bija ļoti vērtīgi, jo es iemācījos arī daudz tādu lietu, kas nebija saistītas ar pašu kursu. Pēc kursa apgūšanas sapratu, ka vēlos turpināt mācīties un strādāt šajā virzienā. Tāpēc noteikti painteresēšos, ko vēl piedāvā Vidzemes Augstskolas Mūžizglītības virziens.
Vienmēr esmu domājusi par personālvadību, jo cilvēks, iecelts amatā, neatkarīgi no profesijas, nevar uzreiz visu mācēt un izdarīt prasmīgi. Ir nepieciešama gan prasme vadīt, gan kompetence attiecīgajā jomā, taču, ja kādas no zināšanām un prasmēm trūkst, tad ir nepieciešams mācīties papildus. Tiem cilvēkiem, kuri studējuši biznesa vadību, iespējams, šis kurss nebūtu tik aktuāls, bet man kā ķīmiķei – vadītājai tas bija ļoti noderīgs.
Vai jūs teiktu, ka darba apvienošana ar studijām ir izaicinājums?
Protams, tas ir sava veida izaicinājums. Papildus mācības paprasa laiku, taču daudz kas ir atkarīgs no motivācijas. Ja cilvēks pats to grib un var, tad laiks vienmēr atradīsies. Reizēm, lai varētu mācīties, nākas citas lietas atlikt malā vai atteikties no kāda hobija un plānot savu laiku citādāk. Ja mācības neilgst gadu, to var izdarīt.
Kādas ir Vidzemes Augstskolas piedāvāto Mūžizglītības kursu priekšrocības?
Lielākais plus ir tas, ka kursi ir pieejami gan laika, gan izmaksu ziņā. Tie nav izstiepti vairāku mēnešu vai gada garumā. Kursa Emocionālā inteliģence gadījumā tas ilga pusotru mēnesi, viena nodarbība nedēļā, līdz ar to mācības varēju labi salāgot ar darbu. Ja mācības ir ilgtermiņā, tad, lai varētu studēt, nākas mainīt dzīvesveidu un daudz ko pakārtot un saplānot citādāk. Turklāt, lai tiktu uz lekcijām, nav tālu jābrauc un jākavē laiks ceļā.
Kādiem cilvēkiem vai profesiju pārstāvjiem, jūsuprāt, būtu lietderīgi apgūt Mūžizglītības kursus?
Kursu Emocionālā inteliģence es ieteiktu jebkuram cilvēkam, kurš ir lielākas vai mazākas organizācijas vai struktūrvienības vadītājs, pat ja viņa pakļautībā ir tikai daži cilvēki. Šo kursu es noteikti rekomendētu arī saviem kolēģiem Valsts policijā. Tāpat domāju, ka noderīgs šis kurss būtu visiem, kuri strādā pakalpojumu sfērā, arī skolotājiem, jo viņi taču ir skolas un klases vadītāji. Ja skatāmies vēl plašāk, arī vecāks ģimenē ir vadītājs, jo ģimene bērnam iemāca pieņemt citus cilvēkus, un vecāki ir tie, kas vada bērna uzvedību. Profesijai nav nozīmes, pat ja ģimenē ir trīs bērni, arī tad ir vērts apgūt kādu kursu.
Kādi ir Jūsu nodomi pēc kursu apgūšanas? Vai plānojat studēt tālāk?
Pašreiz esmu jauna - sava ceļa sākumā. Esmu pārdomās saistībā ar savu karjeru un saprotu, ka vajadzētu pašai ar sevi pastrādāt un izvērtēt, ko es vēlos darīt. Nodaļas vadīšana ir nopietna lieta, jo ir jāuztur prasmes, jāseko līdzi laikam un nemitīgi jāmācās papildus. Domāju, ka turpināšu iesākto.
Plānoju aizbraukt uz Rīgu un noklausīties vienas dienas semināru par koučingu. Noteikti papētīšu Vidzemes Augstskolas mājas lapu, iespējams, ka mācīšos norvēģu valodu. Ir jātrenē sevi, jāapgūst prasmes, lai saskatītu pozitīvo visizaicinošākajos apstākļos!
Kāpēc Jūs ieteiktu citiem apgūt Mūžizglītības kursus?
Ja vēlies būt prasmīgs jomā, kurā darbojies, nemitīgi jāmācās papildus, jo lielākā vērtība ir gudri un izglītoti cilvēki. Ja cilvēks domā par savu personību un sevis pilnveidi, kaut vai, lai uzlabotu attiecības un padomātu par lietām, kas notiek visapkārt, arī tad kursu apgūšana būs viena no iespējām, kā to panākt. Iepriekš iegūtā pieredze dod iespēju novērtēt kursu nozīmi. Kursu apgūšanas laikā neviens neiedod gatavu recepti, kā dzīvot, vai kā celt savu inteliģences līmeni. Lai gan mācīšanās procesā var iegūt jaunu pieredzi, ir jāprot jauniegūtās zināšanas izmantot.
Es iesaku izmantot Mūžizglītības virziena sniegtās iespējas cilvēkiem, kuri vēlas pilnveidot sevi un grib novērtēt savu dzīvi. Cilvēki ar bagātu pieredzi, kas vēlas dalīties tajā ar citiem, ir vērtība, ko sniedz šāda mācīšanās iespēja.
Ja es būtu otrreiz piedzimusi, es noteikti studētu Vidzemes Augstskolā, jo tur piedāvā tik daudz interesantu lietu!
Vidzemes Augstskolas Mūžizglītības kursi paredzēti ikviena cilvēka profesionālās kompetences pilnveidei, personības attīstībai vai vienkārši redzesloka paplašināšanai. Tā ir iespēja apgūt plašu programmu klāstu atbilstoši interesēm - valodu kursi, interešu kursi, profesionālās pilnveides programmas, vai arī noklausīties kādu no interesējošiem studiju kursiem kopā ar Vidzemes Augstskolas studentiem. Sīkāka informācija par Vidzemes Augstskolas Mūžizglītības piedāvājumu atrodama ZTC mājas lapā ztc.va.lv sadaļā Mūžizglītība.
Uz sarakstu