Iecerēto atbalstu biogāzes ražotājiem LRA vērtē kā diskriminējošu
Latvijas Reģionu apvienība (LRA) plānoto atbalstu biogāzes ražotājiem vērtē kā nepamatotu un diskriminējošu un aicina atteikties no šīs ieceres, aģentūru LETA informēja LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dainis Liepiņš (LRA).
LRA ir vērsusies pie jaunā ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) ar lūgumu neatbalstīt Ekonomikas ministrijas sagatavotos noteikumus, kas paredz kompensēt zaudējumus lielākajiem biogāzes ražotājiem Latvijā, ko radījusi naftas un dabas gāzes cenu krišanās globālajā tirgū. LRA uzskata, ka šāda situācija nav pielīdzināma nepārvaramas varas jeb "force majeure" apstākļiem un zaudējumi riski šajā gadījumā ir jāuzņemas pašiem ražotājiem, nevis jāapmaksā visiem Latvijas iedzīvotājiem.
"Ir saprotams un pat nepieciešams, ka valsts kompensē zaudējumus lauksaimniekiem, kas radušies dažādu dabas apstākļu dēļ, piemēram, izsalstot vai izslīkstot sējumiem, masveida mājlopu bojāejas dēļ slimību gadījumā. Savukārt šī iniciatīva, kad 20 ietekmīgiem lauksaimniekiem, no kuriem vismaz daļa saskaņā ar publiski pieejamo informāciju ir varas partiju atbalstītāji un ziedotāji, tiek kompensēti zaudējumi, kas saitīti ar biznesa riskiem, ir absolūti nepieļaujama. Vēl vairāk - tā ir klaji diskriminējoša pret citām nozarēm, kurām nereti tiek liegts valsts atbalsts, kad tas patiešām nepieciešams," uzsver Liepiņš.
Kā jau ziņots plašsaziņas līdzekļos, līdz ar naftas cenu samazināšanos samazinās arī gāzes cena, kas ir izdevīgi gāzes patērētājiem, taču ir uzņēmēji, kuriem tāpēc radušās problēmas, - biogāzes ražotāji, no kuriem "Latvenergo" elektrību iepērk par gāzes cenai piesaistītu tarifu.
LRA vēstulē ekonomikas ministram Ašeradenam tāpat norāda, ka lielākā daļa Latvijas uzņēmumu ir piedzīvojuši ekonomiskās grūtības dažādu ārējās ietekmes faktoru dēļ (pasaules finanšu krīze, obligātās iepirkuma komponentes pieaugums, patēriņa kritums utt.), taču tiem nav bijis nekādu iespēju saņemt atbalstu no valsts, un daudzi ir bijuši spiesti bankrotēt. Savukārt biogāzes ražotājiem jau ilglaicīgi ir tikusi radīta labvēlīga uzņēmējdarbības vide, nodrošinot saražotās enerģijas iepirkumu atbilstoši dubultajam tarifam, kas kā kolektīvas atbildības slogs ir gūlies uz visu Latvijas tautsaimniecību, tāpēc vēl lielāku izmaksu noteikšana (pēc publiski izskanējušās informācijas tas varētu būt ap 20 miljoniem eiro) ir pilnīgi nepieņemama, uzsver politiskais spēks.
Kā ziņots, līdz ar naftas cenu krītošās gāzes cenas radījušas problēmas biogāzes ražotājiem, no kuriem "Latvenergo" elektrību iepērk par gāzes cenai piesaistītu tarifu, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga". Šie uzņēmēji panākuši, ka Ekonomikas ministrija (EM) aizejošās ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) vadībā izstrādājusi tiem izdevīgus noteikumus, lai novērstu zaudējumus, kas radušies gāzes cenu krituma rezultātā.
Izmaiņas prasīs "Latvenergo" iepirkt elektroenerģiju no biogāzes ražotājiem par paaugstinātu tarifu, kas lielā mērā piesaistīts gāzes cenai.
Uz sarakstu