Banner 980x90

Idelsons: Latvijai ir iespēja attīstīt kolektīvās finansēšanas platformas

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Latvijai ir iespēja attīstīt kolektīvās finansēšanas industriju, taču nozarei ir vajadzīgs regulējums, aģentūras LETA rīkotajā diskusijā atzina "Bank M2M Europe" vadītājs Roberts Idelsons.

Eksperts skaidroja, ka patlaban kolektīvās finansēšanas platformu jomā briti ir priekšā pārējai Eiropai. "Ja kontinentālā Eiropa netiek līdzi, tad tā ir iespēja Latvijai attīstīt industriju, kas nodarbinās cilvēkus, maksās nodokļus. Šis produkts ir virtuāls - investors var būt no Vācijas un ieguldījumu objekts var būt Somijā, bet pie mums paliek pievienotā vērtība," skaidroja eksperts. Viņš uzsvēra: ja Latvijā tiks radīta normāla vide, ja attīstīsies pietiekami lieli uzņēmumi, kas šajā vidē darbojas, tad varēsim Latvijā palielināt iekšzemes kopproduktu, iekasēt nodokļus. "Jādomā, kā varam kā valsts izmantot šo starptautisko iespēju," aicināja eksperts.

Idelsons atzīmēja, ka nozarei ir nepieciešams regulējums, lai investori varētu būt droši, ka platformas izpilda solītās procedūras.

"Klientiem interesē, lai ieguldītā nauda aiziet tur, kur solīts. Būtu ļoti vērtīgi, ja būtu kāds regulējums, valsts institūcija, kas pasaka - pārbaudām un kontrolējam, ka visas operācijas notiek saskaņā ar solīto," sacīja Idelsons.

Eksperts atzina, ka Latvijā dibinātā savstarpējo aizdevumu platforma "Mintos" un līdzīgas kompānijas aizpilda plaisu, kas ir starp bankas finansējumu un mikrokreditēšanas uzņēmumiem, jo procenti ir mazāki un arī riski ir mazāki - šajā gadījumā nav runa par to, ka cilvēks aizņemas līdz algai un nav skaidrs, vai viņš atmaksās aizņēmumu. Šajā gadījumā ir arī ķīlas. "Tas ir posms, kur pašlaik ir tirgus iespēja gan investoriem, kuri grib aizdot šādiem cilvēkiem, gan arī cilvēkiem, kuriem ir nodrošinājums, bet kuri kādu iemeslu dēļ nav gatavi aizņemties bankā. Platforma saved viņus kopā. Tas ir ļoti labs un interesants tirgus, kas strauji attīstās," sacīja "Bank M2M Europe" vadītājs un atzina, ka arī bankas klientiem ir interese par šādiem ieguldījumiem, daudzi reģistrējušies līdzīgās platformās ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs. "Ārzemēs šis tirgus ir krietni vairāk pavirzījies uz priekšu. Kas nav mazsvarīgi, Lielbritānijā eksistē ne tikai tirgus, bet arī regulējums, kas nodrošina minimālus standartus," sacīja bankas vadītājs.

Skaidrojot, kāpēc klienti iegulda šādās platformās, Idelsons atzina, ka procentu likme ir augstāka nekā bankās. "Parasti runājam par 7-20%. Tas atbilst augsta ienesīguma obligācijām, taču šeit atšķirībā no augsta ienesīguma obligācijām ir nodrošinājums. Tas ir nedaudz citādāks produkts un citādāks risks. Cilvēks, kuram bankā ir depozīti, kas nodrošina iztikas avotu gadījumā, ja zaudēts darbs vai rodas problēmas, var depozītus papildināt ar šādām augsta ienesīguma investīcijām. Uz šo produktu nekādā gadījumā nedrīkst skatīties kā uz aizvietojumu bankas depozītam, jo riska pakāpe ir pavisam cita. Cilvēkam jāsaprot - ja viņš grib pelnīt, nevajag investēt pēdējo naudu," sacīja Idelsons.

Eiropā parādās tendence, ka arī pašas bankas investē platformās. Idelsons atzina, ka arī "Bank M2M Europe" izskata šādu iespēju - gan ne Latvijā, bet Lielbritānijā, kur ir lielāks tirgus un citāda likviditāte.

Visa diskusija par savstarpējo aizdevumu platformām lasāma aģentūras LETA sadaļā LETA + (http://www.leta.lv/plus/1337AED8-74DE-0563-336E-E25A3B8D8C7E/ ) un biznesa portāla "Nozare.lv" sadaļā "Viedokļi, intervijas" (http://nozare.lv/comments/item/1337AED8-74DE-0563-336E-E25A3B8D8C7E/ ).              

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)