Enerģētikas likumā paredzēs iespēju "Latvenergo" iegādāties gāzi ārpus Latvijas
Grozījumos Enerģētikas likumā iestrādās atrunu, ka, vienojoties ar AS "Latvijas Gāze" (LG), uzņēmumiem būs iespējams pa LG infrastruktūru no cita avota savām vajadzībām piegādāt gāzi, tādējādi nākot pretī AS "Latvenergo", kas nesakārtota regulējuma dēļ patlaban nevar iegādāties gāzi Lietuvā.
Otrdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija turpināja skatīt deputāta Edvarda Smiltēna (V) iesniegto priekšlikumu grozījumiem Enerģētikas likumā, kas paredz tajā ietvert iespēju uzņēmumiem piegādāt savām vajadzībām gāzi no cita avota, pirms tiek izdoti attiecīgi Ministru kabineta noteikumi.
Iepriekš Smiltēns skaidroja, ka šis priekšlikums tapis, lai paredzētu iespēju "Latvenergo" iegādāties gāzi savām vajadzībām no citiem piegādātājiem.
LG valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis atkārtoja pagājušajā nedēļā notikušajā sēdē sacīto, ka šī atruna ir konkurences tiesību pārkāpums un ar to faktiski tiktu atvērts gāzes tirgus pirms 2017.gada aprīļa.
Pagājušajā nedēļā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes loceklis Rolands Irklis skaidroja, ka minētais priekšlikums neparedz gāzes tirgus atvēršanu, bet gan iespēju izmantot gāzes infrastruktūru. Arī "Latvenergo" valdes loceklis Māris Kuņickis piekrita, ka šis priekšlikums neparedz atvērt gāzes tirgu, bet gan iespēju pa LG infrastruktūru nogādāt "Latvenergo" ārpus Latvijas iegādāto gāzi.
Kalvītis atzina, ka valsts, noslēdzot LG privatizācijas līgumu 1997.gadā, uzņēmās saistības, savukārt ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) uzsvēra, ka valstij ir jāpilda saistības, nevis jāpārpilda tās uz patērētāju rēķina. "Šis priekšlikums neparedz priekšlaicīgu gāzes tirgus atvēršanu, bet gan paredz iespēju piekļūt LG infrastruktūrai. Priekšlikums precizē LG pienākumu nodrošināt citiem piekļūt ne tikai LG gāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūrai, bet arī gāzes sadalei," skaidroja ekonomikas ministre.
Saeimas Juridiskais birojs skaidroja, ka "Latvenergo" ir iespējams piekļūt LG infrastruktūrai esošās likumdošanas ietvaros, taču Kuņickis atzina, ka esošās likumdošanas ietvaros LG tomēr liedz "Latvenergo" piekļūt gāzes infrastruktūrai.
Saeimas komisija minēto Smiltēna priekšlikumu atbalstīja.
Šodien notika jau ceturtā Saeimas komisijas sēde, kurā tika izskatīti grozījumi Enerģētikas likumā.
Likuma grozījumi paredz dabasgāzes tirgus atvēršanas principus no 2017.gada 3.aprīļa.
Grozījumi Enerģētikas likumā paredz, ka 2017.gada 31.decembrī ir pilnībā jāpabeidz dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšana, tas ir, jāpanāk situācija, kad pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators ir no LG neatkarīga kapitālsabiedrība, kuras īpašnieki ne tieši, ne netieši nav saistīti ar LG vai tās akcionāriem. LG valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis atzina, ka, nosakot tik īsu termiņu, valsts vēlas aplaupīt LG akcionārus.
Uz sarakstu