Čigāne: Bēgļu jautājums ir Latvijas sabiedrības brieduma pārbaude
Aktuālais bēgļu jautājums ir Eiropas Savienības (ES) un Latvijas sabiedrības brieduma pārbaude, uzskata Saeimas deputāte Lolita Čigāne (V).
Uzrunājot nevalstisko organizāciju pārstāvjus, kuri gatavojas izstrādāt rekomendācijas bēgļu uzņemšanas koordinācijai, Čigāne uzsvēra, ka arvien plašākas diskusijas par to, kā reāli nodrošināt bēgļu uzņemšanu un integrāciju Latvijā, liecina par to, ka brieduma pakāpe sabiedrībā paaugstinās.
"Patlaban mēģinām progresēt no nabadziņu sindroma uz to, ka, jā, esam maza valsts, tomēr mēs esam pietiekami spēcīgi, lai spētu palīdzēt," sacīja Čigāne, turpinot, ka nobriedusi sabiedrība situāciju risinājumus meklē racionālā veidā, nevis "bļaustoties internetā".
Norādot uz to, ka, piemēram, Krievijas iesaiste Sīrijas konfliktā tikai nodrošināja to, ka bēgļu plūsmas nebeigsies, Čigāne skaidroja, ka patlaban ir pienācis brīdis, lai piedalītos kopīgu ES problēmu risināšanā un stiprinātu ES vienotību.
Patlaban esot svarīgi saprast, kā strādāt ar šīm cilvēku grupām, tās neaizvainojot, bet gan palīdzot, sacīja parlamentāriete, uzsverot nevalstisko organizāciju būtisko lomu šajā procesā. "Bieži valsts pārvaldē šie risinājumi ir birokrātiski un nepietiekami elastīgi, savukārt nevalstiskais sektors ir tas, kas var piedāvāt elastīgākus risinājumus," norādīja Čigāne.
Runājot par to, kā varētu notikt bēgļu sagaidīšana, Čigāne norādīja, ka "mēs nevis dusmosimies un lamāsimies, bet aicināsim labāk izprast mūsu valsti, iekļauties, atrast nodarbinātību, iemācīties valodu un tad kā laimīgiem sabiedrības locekļiem audzināt te savus bērnus".
Vērtējot nevalstiskā sektora iesaisti problēmsituācijas risināšanā, deputāte uzsvēra, ka jebkurām politikām svarīgi vienai otru papildināt. Līdz ar apsveicama esot nevalstisko organizāciju vēlme runāt nevis par to, kā otru apkarot, bet par to, kā kopā salikt zināšanas un kopā strādāt, lai nonāktu situācijā, kad sabiedrība ir pietiekami stipra.
"Mēs dzīvojam sabiedrībā, kas bijusi traumēta no pārvietošanām pagājušajā gadsimtā. Ikvienā ģimenē ir cilvēki, kuri bija spiesti pamest mājas kara laikā. Tomēr šie visi cilvēki ir raduši patvērumu un atbalstu citās valstīs," uzsvēra Čigāne.
Tomēr, neraugoties uz sāpīgo vēsturisko pieredzi, Čigāne uzsvēra, ka Latvija kā pilntiesīga ES dalībvalsts ir pietiekami liela, lai spētu palīdzēt citu tautu pārstāvjiem.
Latvija piekritusi uzņemt vairākus simtus bēgļu. Septembra beigās valdība uzklausīja rīcības plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai Latvijā, tomēr vēl nevienojās nedz par finansējumu plāna izpildei, nedz par iestādi, kas atbildēs par bēgļu integrāciju.
Uz sarakstu