Banner 980x90

Aglonas internātvidusskolas skolēnu ekskursija uz Rīgu

Pilseta24.lv
Pilseta24.lv

20.janvāris 1991.gada janvāra barikāžu dalībniekiem, aculieciniekiem ir īpaša diena, jo šogad aprit 25 gadi, kopš Latvijas Tautas fronte organizēja Rīgas aizstāvēšanu, veidojot barikādes.

Kā pilsētas informācijas portālam Preili24.lv pavēstīja Dzintra Rateniece, Aglonas internātvidusskolas vēstures skolotāja, Aglonas internātvidusskola jau decembrī sāka gatavoties uz Rīgu, izmantojot Okupācijas muzeja atbalstu. Skolēniem bija jāveic mājas darbi, lai sekmīgi varētu piedalīties muzeja nodarbībās: 5.-6.klašu skolēniem "Kā pēta vēsturi?" un 7.-10.klašu – "Barikādes. 1991.gada 20.janvāris".
5.-6.klašu skolēni zīmēja un veidoja aprakstu par visvecāko priekšmetu savās mājās, bet vecāko klašu audzēkņi intervēja barikāžu dalībniekus no Aglonas. Paldies par atsaucību, jo aptaujas tika nodotas Okupācijas muzejā, un tās būs vēstures avots barikāžu pētniekiem.

Trešdiena, 20.janvāris, ekskursijas dalībniekiem bija ļoti piepildīta diena. Lai visu paspētu, no Aglonas izbrauca jau plkst.5.00.
Kā pirms 25 gadiem, arī šogad Agloniešus sagaidīja piesnigusi Rīga – Vērmaņdārzs. Izgājuši cauri Vērmaņdārzam, skolēni nonāca pie Ministru kabineta ēkas, kuru 1991.gadā sargāja barikāžu dalībnieki. Gide Zane Ozola mūs iepazīstināja ar Ministru kabinetu – apmeklējām valdības sēžu zāli, preses konferenču, apspriežu telpu un valsts kancelejas bibliotēku. Skolēni iemēģināja ministru krēslus, īpaši liela konkurence bija par Ministru Prezidenta vietu. Uzzināja ēkas vēsturi – 30.gados pēc K. Ulmaņa iniciatīvas to būvēja kā Tiesu pili. Iespējams tāpēc mūsdienās dažās telpās mājo Kārļa Ulmaņa gariņš. Valdības fotogrāfs ekskursantus iemūžināja foto – uz kāpnēm, jo tā ir telpa, kur premjers sagaida oficiālos viesus.

Vēlāk skolēnu grupām bija dažādas nodarbības Okupācijas muzejā un Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Sākumskolas grupa apmeklēja Kino muzeju, uzzināja, kā top animācijas filmas, spēlēja spēles, klausījās režisoru stāstus par filmu veidošanu. Skolēni paši iejutās animatoru lomā- zīmēja multfilmu kadrus.

Izprast barikāžu laika nozīmi skolēni varēja, noskatoties Jura Vidiņa dokumentālo filmu "Tēvu barikādes" par 20.janvāra apšaudi pie Iekšlietu ministrijas. Muzeja darbinieki skolēniem parādīja gan ložu pēdas ēkas sienā, gan upuru piemiņas vietas Bastejkalnā.
Nodarbības noslēgumā Bastejkalnā kopīgi dzēra karstu tēju.

Kad Brīvības pieminekļa pakājē, Bastejkalnā pie piemiņas plāksnēm tika nolikti ziedi, skolēni devās ekskursijā uz Nacionālā teātra ēku, kurā 1918.gada 18.novembrī tika proklamēta Latvijas valsts neatkarība.

Ekskursijas vadītāja izstāstīja teātra ēkas vēsturi, apmeklējām skatītāju zāles, aktieru foajē, dekorāciju un teātra mulāžu, skatuves tērpu darbnīcu, frizētavu un aktieru grimētavas. Teātri tikko bija beidzies mēģinājums, skatuves iekārtoja vakara izrādēm.

Ekskursija turpinājās Vecrīgā – vēstures skolotāja iepazīstināja skolēnus ar dažādu ēku vēsturi, kopīgi apmeklēja tikko atklāto 1991.gada barikāžu laukumu pie Bastejkalna, Doma laukumu, kur bija iedegts atmiņu ugunskurs.

Pēc kopīgā kino apmeklējuma, iespaidu un emociju pārbagāti, Aglonas internātvidusskolas skolēni devās mājupceļā uz Aglonu.
 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)