4 budžeta pozīcijas, kurās varat samazināt savus izdevumus

Pāris mēnešu izvērtēt visus savus ienākumus un izdevumus ir svētīgi ikvienam, jo tas var atnest lielo atklāsmi, kur patiesībā paliek jūsu nauda. Var jau šķist, ka nekur taču lieki netērējat – rēķini, pārtika, ikdienas izdevumi utt. Tomēr katra no šīm loģiskajām izdevumu pozīcijām arī pati par sevi ir mazs melnais caurums, kurā var pazust daudz vairāk naudas, nekā jūs pat apjaušat. 

Lūk, dažas budžeta pozīcijas, kurās vairums cilvēku tērē pārāk daudz naudas un varētu samazināt izdevumus, ja spertu pareizos soļus.

Izdevumi par transportu
Transporta izdevumi ik mēnesi patiesi var veidot diezgan lielu izdevumu daļu, it īpaši, ja ikdienā pārvietojas ar savu auto un veic lielus ceļa attālumus. Skaidrs, ka mūsdienās savu ikdienu ir grūti iedomāties bez auto, kā arī neviens neapgalvo, ka jāatsakās no šī komforta. Tomēr ir gana daudz situāciju, kad var izdarīt izvēli par labu citam pārvietošanās veidam, līdz ar to kopumā mēneša ietvaros samazinot izdevumus.
• Ejiet kājām, brauciet ar velosipēdu! Labos laika apstākļos un uz tuvākiem gala mērķiem varat doties kājām vai braukt ar velosipēdu, kas būs gan noderīgi veselībai, gan neko nemaksās.
• Izmantojiet vilcienu! Vilciens ir viens ļoti ērts transporta veids, kas daudzos maršrutos Latvijā palicis vēl lētāks. Vilciens nekavē, tam netraucē laika apstākļi, tas ir ērts, vilcienā var pagulēt, palasīt vai pastrādāt. Ja sanāk pa ceļam, tad vilciens ir lieliska izvēle.
• Ņemiet līdzbraucējus! Ja tomēr vajag braukt ar auto, bet esat mašīnā viens, tad varat laikus organizēt sev līdzbraucējus, ar kuriem dalīt ceļa izmaksas.
• Izvērtējiet savu auto! Cik jums patiesībā izmaksā sava auto ekspluatācija? Ja šķiet, ka ir par daudz, varbūt varat nomainīt to pret citu auto? Mazāku un ekonomiskāku? 

Nauda pārtikas iegādei
Pārtika ir vēl viena apjomīga izdevumu sadaļa, kas būs ikvienas ģimenes budžetā, jo tā ir pamatvajadzība, ko nav iespējams atlikt "uz vēlāku laiku". Tomēr, rūpīgāk pasekojot līdzi saviem čekiem un bankas izdrukām, būsiet pārsteigti, cik patiesībā daudz naudas jūs "apēdat". 

Iepērkoties spontāni un ejot uz veikalu katru dienu, sanāk nopirkt ļoti daudz kā lieka, kā arī pārāk lielā apjomā. Beigu beigās nauda tiek izmesta miskastē, jo pārtika sabojājas. Kā arī tiek patērēts pārāk daudz našķu, pēc kuriem parasti veikalā stiepjas roka. Ko darīt lietas labā?
Plānojiet un sagatavojiet maltītes vairākām dienām. Uzglabājiet vai pat sasaldējiet tās.
Veidojiet iepirkumu sarakstu un veikalu apmeklējiet vienu vai divas reizes nedēļā.
• Ņemiet līdzi uz darbu maltītes no mājām
Izvēlieties sezonālu un uzturvērtīgu pārtiku. Tas būs lētāk, kā arī vajadzēs mazāku daudzumu pārtikas, lai justu sātu.

Maksājumi par kredītsaistībām
Lielai daļai mājsaimniecību ir viens vai vairāki kredītmaksājumi. Tas var būt hipotekārais kredīts, auto līzings vai kāds patēriņa kredīts. Te nu gan var šķist – ko tad var ietaupīt, ja līgums ir noslēgts par konkrētu summu un ikmēneša maksājumiem? Var! 

Pārkreditācija ļauj ikvienam atrast šajā brīdī izdevīgākos kreditēšanas nosacījumus. Pārkreditācija ļauj atbrīvoties no neizdevīga līguma ar augstām procentu likmēm. Tāpat pārkreditācija var izmainīt gan aizdevuma termiņu, gan ikmēneša maksājumu apjomu.

Pārkreditācija ir process, kurā klients saņem jaunu aizdevumu iepriekšējo kredītsaistību nosegšanai, bet jau ar izdevīgākiem aizdevuma nosacījumiem. Ja pārkreditācija tiek veikta lielākai naudas summai, tad kopumā iespējams ietaupīt diezgan daudz. Jā, tas nebūs tūlītējs ietaupījums, bet, skatoties ilgtermiņā, tas jūsu budžetam būs ieguvums. 

Vairāk par pārkreditāciju lasiet: https://latvijashipoteka.lv/kredits-pret-nekustamo-ipasumu/parkreditacija/.

"Paņemšu pa ceļam" izdevumi
Nauda, kuras izdošanu ikdienā reizēm nemaz nepamanām, ir visi tie nieciņi, ko paķeram "pa ceļam". Tas var būt žurnāls, šokolādes batoniņš, līdzi ņemamā kafija, smalkmaizīte, ūdens pudele. Ja tas tiek pirkts kioskos, tad arī cenas šīm precēm ir ievērojami augstākas nekā parastā veikalā. 

Ja šādus paradumus piekopj katru dienu, tad mēneša laikā savācas iespaidīga summa. Kā samazināt šos izdevumus? Galvenais būtu kaut vai nedaudz mainīt savus paradumus, izvēloties tās opcijas, kas šķiet vieglāk īstenojamas.
• Uzkodas ņemt līdzi no mājām.
• Izmantot atkārtoti uzpildāmo ūdens pudeli.
• Kafiju ieliet mājās savā termokrūzē.
• Laika kavēšanai somā turēt grāmatu vai lasīt e-formātā.

Cerams, ka aizguvāt kādu ideju un vismaz pamēģināsiet kādā no savām budžeta pozīcijām ieviest lielāku skaidrību un samazināt izdevumus.